KOLERA

KOLERA
Tanımı: Çok tehlikeli bulaşıcı bir hastalıktır.
Nedeni: Vibro cholera enfeksiyonudur. Kuluçka devri, 2-5 gün olup en tehlikeli durumu vücut sıvılarının yitirilmesidir. Hastalık üçevreden oluşur.
1- Hızla kötüleşen ve sonunda dışkının pirinç suyu görünümü aldığı, hafif ishal ve kusmayla başlar. Tuz kaybı sonucunda, kol, bacak ve karın kaslarında şiddetli kraplar belirir. Yüksek ateş olmasına rağmen deri soğuk ve mor renktedir. Nabız atımı hafif, şiddetli bir susuzluk duygusunun varlığına rağmen, su içilmesi krampların daha şiddetli olmasına yol açar.
2- Kollaps devri: Vücut soğur, deri kuru, buruşuk ve mordur. Hastanın sesi zayıf ve kısıktır, idrar azalmıştır ve çok koyu renklidir. Kan basıncı düşer, nabız zorlukla hissedilir ve kramplar artık dayanılmayacak düzeye çıkar. Bu belirtilerin ardından hasta 24 saat içinde ölebilir.
3- İyileşme devri. Sıvı kaybı azalır, genel durum düzelmeye başlar. Bu evrede hastalık yeniden tekrarlayabilir veya hastanın 2-3 hafta içinde, tifoyu andırır bir biçimde, gittikçe kötüleştiği görülür. Bu reaksiyon devresinde ateş yükselebilir ve zatüre belirebilir. Yiyeceklere içeceklere dikkat etmek, sineklerden sakınmak, hijyene dikkat etmek eniyi önlemlerdir. Bütün vakalar ayrılmalı ve bunlara bulaşan tüm eşya sterileze edilmelidir. En ufak bir şüphe halinde bile en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.

You can leave a response, or trackback from your own site.