KIZIL HASTALIĞI

KIZIL HASTALIĞI
Tanımı: (Skarlatina) Özel bir deri döküntüsüne eşlik eden boğaz ağrısıyla beliren bir hastalıktır.
Nedenleri: Bademciklerin streptococcus pyogenes enfeksiyonudur. Duyarlı kişilerde, özellikle çocuklarda, bu mikrop bir zehir salgıyarak deri reaksiyonu sağlar. Akut boğaz ağrısıyla birlikte, bademciklerin üzerinde salgıdan oluşan bir zar ve boyun lenf bezlerinde şişkinlik belirir. titremeyle ateş yükselir, bulantı ve kusma olup, nabız hızlanır. İkinci günü, ağız çevresi dışındaki bütün vücut bölgelerinde kırmızı lekeler belirir ve dilin üstü, beyaz bir tabakayla kaplanır. Üç gün sonra bu tabaka yok olup, dilin parlak yüzeyinde, kırmızı kabarcıklar belirginleşir ve ağaç çileği görünümünü andırır. Birkaç gün içinde, derideki lekeler solar ve deri dökülmeye başlar. Önemli bir hastalık olmasa bile yinede uzman bir doktora danışmakta fayda vardır, zira böbrek iltihabına ve romatizmaya neden olabilir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılarak kullanılır.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. Hergün bir çay fincanı suyu elde edilecek kadar ağaç çileği mikserde sıkılıp tülbentle süzülerek içilir.
  3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılarak kullanılır.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılarak kullanılır.
  5. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı ebegümeci katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  7. Bir litre suyun içine bir avuç karayemiş katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı hatmi çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılarak kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.