KIZAMIKÇIK

KIZAMIKÇIK
Tanımı: (Rubella) Deri döküntüsüyle beliren bir enfeksiyöz hastalıktır.
Nedenleri: Doğrudan temasla geçen bir virüs neden olur. Kuluçka devri 2-3 haftadır. Başlangıçta ve akut devresinde bulaşıcıdır. En belirli işareti döküntüsüdür. Döküntü, genellikle yüzde başlayıp, hızla gövdeye atlar. Minik, pembe ve iki gün kadar süren noktalar halindedir. Gözler kızarır ve lenf bezleri şişer (özellikle kulak arkası ve altındaki bezler) erişkinlerde el ve ayak eklemlerinde ağrı olabilir. Çocuklarda hastalık tamamen zararsızdır. Kızamıkçığın çok tehlikeli olduğu tek durum, gebeliktir. Gebeliğin ilk üç ayı sırasında, anne, bu hastalığa tutulursa, fetuş’ta başın anormal derecede ufak olması, sağırlık, kalp gelişim bozuklukları, katarakt görülebilir. bundan dolayıdırki kızların bu hastalığı çocukluk çağında geçirmelerini sağlamak iyi bir korunma yöntemidir. Gebeliğinin ilk üç ayında hastalığa yakalanan kadının mutlaka doktora danışmasında fayda vardır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay devetabanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer silme yemek kaşığı ıhlamur, mürver çiçeği ve bir tatlı kaşığı anason katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gargara yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.