KIZAMIK

KIZAMIK
Tanımı: Genellikle, kış aylarında salgınlar yapan bir enfeksiyon hastalığıdır.
Nedeni: Kızamık virüsüdür. Bulaşıcı olduğundan, kentlerde, çocukların çoğu, beş yaşından önce bu hastalığa yakalanırlar. Genellikle, gebelik esnasında, annenin antikorları bebeğe geçer, ancak bunların sağladığı pasif bağışıklık ancak altı ay sürer. Hastalığın kuluçka devri iki aydır. İlk evrede, nezleyi andırır, gözler kızarır, burun akar, hasta hapşırır, öksürür ve ve kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Yüksek ateş ve baş ağrısı ve ağız içinde, deri döküntüsünden 3-4 gün önce beliren ufak, beyaz, yaralaşan sivilceler oluşur. Deri döküntüsü, kulakların arkasında, boyun ve alında başlar ve hızla yüze, kol ve bacaklara ve bütün vücuda yayılır. Döküntüler sivilceleşir ve kırmızı renkleri koyulaşır. Vücutta normal deri renginde olan bölgeler iyice azalır ve bundan sonrada döküntü solmaya başlar. Yerinde bir hafta süren kahverengibir leke kalabilir.
Bu hastalığın tehlikesi komplikasyonlarıdır. Üst solunum yolları mukoza zarları etkilendiğinden, çocukta bronşit, hatta akciğer ve hava yollarının iltihabına neden olabilecek ikincil bakteriyel enfeksiyonlarda belirebilir. Orta kulak iltihabı, apandisit, ve komea yaralaşması, daha tehlikelisi beyin iltihabı görülebilir. Hastalığın virüslü evresinin hiçbir tedavisi olmayıp, yatak dinlenmesi faydalı olacaktır. Kızamığa karşı aktif bağışıklık sağlayan aşı vardır ve çocuğa ikinci yılında yapılır. Hastalığın geçirilmesinden sonra ömür boyu bağışıklık oluşur.
Öneriler: bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civaperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kızamık şekeri katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. Bir su bardağı suyun içine yarım su bardağı kırmızı mercimek katılıp mercimek sulu lapa halinceye kadar kaynatılıp bir tülbent yardımıyla süzülerek elde edilen suyu içilir.
  3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı gelincik yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  4. Birer silme yemek kaşığı ince kıyılmış kantoron, ıhlamur, mürver çiçeği, aslanpençesi, çuha çiçeği ve atkuyruğu iyice karıştırılıp harmanlandıktan sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.