KISIRLIK

KISIRLIK
Tanımı: (Sterilite) Erkeğin veya kadının cinsel birleşmeleri sonrasında tek taraflı veya her ikisinde de oluşan bir üreme rahatsızlığından dolayı döllenmenin gerçekleşmeyip çocuk sahibi olamamalarıdır.
Nedeneleri: Erkeğin, cinsel yönden aktif olmayıp cinsel birleşmede bulunamaması; bulunması durumunda, gebeliği gerçekleştirici şekilde bulunamaması, tohumlarının normal şekilli ve hareketli olmaması, yeteri miktarda sperm üretememesi gibi nedenler sıralanabilir. Kadının, yumurtalamanın gerçekleşmemesi, yumurtaların tüpler yoluyla rahime erişmemesi, rahim içyüzünün, döllenmiş yumurtanın yuvalanmasına ve pelvis içi organlarının durumunun elverişli olmaması gibi nedenler sıralanabilir. Günümüzde, kısırlık tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmakla birlikte, eşlerin mutlaka uzman bir doktora beraberce başvurarak muayene olmaları gerekmektedir.
Öneriler: Bir miktar ökse otu (taze yapraklar ve saplar) iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli olarak mikserden geçirilerek sıkılıp elde edilen suyundan az miktar su ile birlikte 20-25 damla kahvaltıdan yarım saat önce ve akşamları yatmadan hemen önce alınmalıdır. bu öneri kadınlar içindir.

  1. Bir fincan kaynar suyun içineince kıyılmış bir çay kaşığı taze ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. Bir litre suyun içine birer avuç taze bakla ile dere otu kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  3. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı böğürtlen kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.