KIRIKLAR

KIRIKLAR
Nedenleri: Darbe, kaza gibi dış etkenlere bağlı olarak, kırık darbenin vurulduğu yerin dışındaki bir yerde oluşur. Doğrudan kıran darbeler, genellikle ezilmeyle ilgili kazalarda görülür. Kemik, darbe yerinden kırılır ve nedeninden ötürü, komplike, bileşik bir kırıktır. Bazı durumlarda, kas çalışmasına bağlı kırıklarada rastlanır (kasların şiddetli ve ani çekme kuvvetlerine bağlı kırıklar) ayrıca kemiklerde kalsiyum azalmasıyla ilgili olan hastalıklarda, kemik kist ve tümörlerinde, kendiliğinden oluşan kırıklara rastlanır.
Kırıkların tanınması için oluşan belirtiler; organın kullanılamaması, hareketle duyulan ağrı, şekil bozukluğu, şişkinlik, hareketin olmaması gereken yerde, oynama görülmesi ve kırık uçların birbirine sürtüşmesi işitilir veya elle hissedilir. Bir hastaneye gidene kadar, giyisiler çıkartılmadan kemiği sert bir desteğe, en az ağrı veren bir durumda sarmak gerekir. Sert bir destek bulunmaması halinde, kırık bacak, saplam bacağa veya kırık kol, vücuda bağlanmalıdır. Omurga kırığında ise, hasta yüzükoyun ve dümdüz yatırılır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  1. Yarım su bardağı granül sabun ile iki adet yumurta sarısı karıştırılıp lapa haline getirildikten sonra ince bir tülbentin arasına sürülüp kırık bölgenin üzerine sarılır.
  2. Üç litre suyun içine iki avuç dolusu ebegümeci katılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynatılıp ılımasıyla birlikte söz konusu kırık yere yirmi dakika boyunca banyo yaptırılır.
  3. Yarım su bardağı çiriş ile iki adet yumurta sarısı karıştırılıp lapa haline getirildikten sonra ince bir tülbentin arasına sürülüp kırık bölgenin üzerine sarılır.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı zeytinyağı katıldıktan sonra, öğütülerek un haline getirilmiş bir çorba kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp lapa haline gelene kadar karıştırılır ve bir bezin üstüne dökülerek söz konusu kırık bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
  5. Kısa aralıklarla yenilemek suretiyle genişçe bir lahana yaprağı ile kırık bölgenin üzeri sarılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.