KILLANMA

KILLANMA
Tanımı: (Hirsutizm) Kadın vücudunda belirli bir dağılım çerçevesinde mevcut olan kılların fazla miktarda olması.
Nedenleri: Kıllanma nedeni, böbreküstü bezi veya yumurtalık çalışma bozukluğuna veya tümörlerine bağlı olabilir.
Öneriler: En uygunu traş etmektir. Zira yaygın olan inancın aksine, traşla kıllar ne kalınlaşır nede çoğalır. elektirikli aletlerle veya kıl dökücü kremlerle de kıllar yok edilebilir. Ancak bu iki yöntem deriyi tahriş etmesi açısından sakıncalı olabilirler. En iyi yöntemlerden biride hemen hemen ülkemizde tüm kadınların bildiği ağda uygulamasıdır.

  1. Bol miktarda oksijenli su sürülerek kılların sararması sağlanır.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir.
  3. Bol miktarda kırlangıç otu (taze yapraklar, çiçekler ve saplar) iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli olarak mikserden geçirilerek sıkılıp, elde edilen suyu kıllı bölgeye sürülerek derinin özsuyu emmesi için, 2-3 saat beklenip, ardından yumuşak bir sabunla kıllı bölge yıkanır. Sonrasında aşağıdaki iki öneriden biri uygulanır.
  4. 1- Bir tavanın içine yarım kilogram içyağı veya margarin iyice kızdırıldıktan sonra üzerine iki avuç dolusu ince kıyılmış aynısefa katılıp, bitkiler çıtırdayana kadar karıştırılıp ateşten alınır. Tavanın ağzı genişçe bir kapakla kapatılarak oniki saat boyunca soğuk bir yerde bekletilir. Ertesinde tava hafifçe kısık ateşte ısıtılıp, kavanozun içine temiz bir tülbentten süzülerek ve tülbentte kalan posa da sıkılıp serin bir yerde saklanır. Kırlangıç otu uygulamasının ardından kıllı bölgenin üzerine sürülür.
  5. 2- İki avuç ince kıyılmış güneş altında toplanmış ve taze papatya çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Kırlangıç otu uygulamasının ardından kıllı bölgenin üzerine sürülür.
  6. Üç litre suyun içine iki avuç dolusu atkuyruğu katılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynamasıyla birlikte banyo suyuna katılıp böbreklerin üstüne kadar çıkması sağlanır. Bu durum böbreklerin kan dolaşımını uyarmak için tatbik edilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.