KEMİK YUMUŞAMASI

KEMİK YUMUŞAMASI
Tanımı: (Osteomalasi) Kemiklerin yumuşaması ve bir çeşit erişkin raşitizmdir.
Nedenleri: Besinlerde, kalsiyum yadaD vitamini (kalsiferol) eksikliğidir. Bazı durumlarda kalsiyum kaybına yol açan böbrek yada paratiroid hastalılarından sonra belirir. Bu durumda, bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir. Genellikle doğuda gebe kadınlarda rastlanır. Kemiklerde ileri dercede şekil bozukluğu oluşur. Özellikle, omurga ve iki kelça kemiğinin baskısıyla, leğen kemiği üçgenleşir. bu şekil bozukluğu normal yoldan doğum olmasını engeller.
Öneriler: Bol miktarda, süt, tereyağı, peynir, yumurta ve karaciğer (özellikle balık karaciğeri) yenilmelidir.
Bir litre suyun içine bir avuç yabani gül meyvesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  1. İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde firiksiyon yapılarak kullanılır.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  3. Bir litre suyun içine bir avuç kuzukulağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer çorba kaşığı içilir.
  4. Yarım çay fincanı kaynar suyun içine öğütülerek un haline getirilmiş olan yarım çay kaşığı boy otu tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir beklendikten sonra süzülerek günde iki kez aralıklarla yarımşar çay fincanı içilir.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani hindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı turp yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.