KEMİK VEREMİ

KEMİK VEREMİ
Tanımı: Bir verem türüdür.
Nedenleri: Akciğer, bağırsaklar yada bademcikler gibi, ilkel odaklardan mikrop, kan yoluyla ikincil odaklardan biri olan kemiklere taşınır. Genellikle diz ve kalça eklem,nde görülen hastalık, bu eklemlerin sertleşmesine, bozulmasına ve şekil buzukluklarına yol açar.
Ağrı, iştahsızlık ve genel durumun bozukluğu, gece sıçrmaları gibi belirtilerin dışında, omurların hastalanması halinde, bunlar çöküp, omurganın şekil bozukluğuna yol açar. Bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki avuç ceviz yaprağı atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek suyuyla söz konusu hastalıklı bmlge yirmi dakika boyunca yıkanır. Kalan posası ise temiz bir tülbentin üzerine konularak söz konusu hastalıklı bölge sarılır.

  1. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde firiksiyon yapılarak kullanılır.
  3. Bir litre suyun içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan yarım su bardağı sarımsak ile yarımşar kahve fincanı hardal tohumu ve anason, yine yarım kahve fincanı toz karabiber ve bir su bardağı eritilmiş kuyruk yağı katılıp, su buharlaşıncaya ve içindeki malzemeler lapa haline dönüşünceye kadar karıştırılarak kaynatılır, ardından lapa, yeteri miktarda alınarak bir bezin üzerine sürülüp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.