KEMİK İLTİHABI

KEMİK İLTİHABI
Tanımı: (Osteit) Kemik dokusunda meydana gelen iltihabi olaydır.
Nedenleri: Enfeksiyon, ya vücudun başka bölgesinden, kanla kemiğe iletilir, yada açık bir kırık, yara yada ameliyat sonucu kemikte belirir. Kemikteki doku ölümü, dejenarasyon gibi nedenlerde sayılabilir.
Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

  1. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zeytinyağı katıldıktan sonra, öğütülerek un haline getirilmiş bir çorba kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp lapa haline gelene kadar karıştırılır ve bir bezin üstüne dökülerek söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
  2. Bir litre suyun içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan yarım su bardağı sarımsak ile yarımşar kahve fincanı hardal tohumu ve anason, yine yarım kahve fincanı toz karabiber ve bir su bardağı eritilmiş kuyruk yağı katılıp, su buharlaşıncaya ve içindeki malzemeler lapa haline dönüşünceye kadar karıştırılarak kaynatılır, ardından lapa, yeteri miktarda alınarak bir bezin üzerine sürülüp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine sıcak olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
  3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki avuç ceviz yaprağı atılıp kayntılmasının ardından süzülerek suyuyla söz konusu hastalıklı bölge yirmi dakika boyunca yıkanır. Kalan posası ise temiz bir tülbentin üzerine konularak söz konusu hastalıklı bölge sarılır.
  4. Temiz bir kabın içine yarımşar kahve fincanı eritilmiş zift ile balmumu ve yine yarım kahve fincanı kişniş, birer kahve fincanı ılık zeytinyağı ve ılık su katılıp karışım merhem haline gelene kadar iyice ezilir, ardından merhem, yeteri miktarda alınarak bir bezin üzerine sürülüp söz konusu hastalıklı bölgenin üzerine ılık olarak sarılır. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde iki kez tekrarlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.