KEMİK İLİĞİ İLTİHABI

KEMİK İLİĞİ İLTİHABI
Tanımı: (Osteomiyelit) Kemik iliğinde oluşan bir enfeksiyondur.
Nedenleri: Enfeksiyon ya vücudun başka bölgesinden, kanla kemiğe iletilir, yada açık bir kırık, yara yada ameliyat sonucu kemikte belirir. Bozuk sağlık ve beslenme koşullarının kötü olduğu bölgelerde özellikle çocuklarda rastlanır. Hastalık akut yada kronik olabilir.
Akut: Hasta organ ağrılı olup, iltihapalanında aşırı duyarlılık vardır. Kişi ateşli ve halsizdir. İleri derecelerde enfekte kemiğin üzerinde bir şişkinlik belirir ve deri kızarır.
Kronik: Açık yara ve kırıklar sonrasında görülür. Ağrı ve cerahat vardır. Hastalık düzensiz bir seyir izler. Ara sıra iltihap belirtileri ortaya çıkar ve bu durumu görünürde bir iyileşme devresi izler.
Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  1. İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde firiksiyon yapılarak kullanılır.
  2. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze aynısefa otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  3. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  4. Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.