KELLİK

KELLİK
Tanımı: Bütün başta yada belli bir bölgede saç kaybıdır.
Nedenleri: Akut ateşli hastalıklar sonrası, tiroid hastalığında, ikinci devre frengide veya veremde saç kaybı ve kellik olabilir, ancak hastalık geçtikten sonra genellikle saçlar yeniden çıkar ileri yaşlarda görülen kellik ise kalıtımla ve hormon dengesiyle ilişkili olup, hadımlarda kellik görülmez. Alopecia areata denen durumda, başta kel alanlar belirip, bunların birleşmesiyle bütün baş kel kalır. Vakaların %99′unda tedavi ile veya kendi halinde saç yeniden çıkar.
Öneriler: Bir litre suyun içine iyice dövülmüş iki çorba kaşığı akça ağaç (genç dallarının kabukları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek saç derisi bu su ile yıkanır.

 1. İki avuç ince kyılmış dulavrat otu kökü bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar badem yağı veya saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Bu müddet sonunda şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra temiz bir şişenin içine posasıda sıkılmak şartıyla bir tülbent yardımıyla süzülür. Günde iki kez sabah ve akşam saç derisine sürülmek suretiyle kullanılır.
 2. Havanda dövülerek lapa haline getirililmiş olan bir miktar sarımsak ve bademyağı ile karıştırılarak günde iki kez sabah ve akşam tekrarlamak suretiyle saç derisine sürülür.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç kuru papatya katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile günde üç kez saç derisi yıkanır.
 4. Bir avuç kuru ekşi nar kabuğu havanda dövülerek toz haline getirildikten sonra bir miktar badem yağı ile karıştırılarak akşamları yatarken saç derisine sürülüp, sabah kalkıldığında yıkanır.
 5. Bir miktar meşe palamutu havanda dövülerek iyice ezildikten sonra üzerine bir miktar bademyağı katılarak saç derisine firiksiyon yapılarak sürülür.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yapışkan otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile günde üç kez saç derisi yıkanır.
 7. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç su teresi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile günde üç kez saç derisi yıkanır.
 8. Birer silme yemek kaşığı tuz ile çöven iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı sulu lapa haline getirecek kadar sirke katılıp saç derisine firiksiyon yapılarak sürülür.
 9. Yarım litre sirkenin içine bir çorba kaşığı ardıç katranı katılıp günde üç kez saç derisine firiksiyon yapılarak sürülür.
 10. Bir adet iri soğan temizlendikten sonra mikserden geçirilip suyu çıkarıldıktan sonra bu suyu krem haline getirecek kadar süzme bal ile karıştırılıp saç derisine sürülür.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı sarısabır ve iki çorba kaşığı kuru üzüm katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez saç derisine sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.