KEKEMELİK

KEKEMELİK
Tanımı: Çok sık rastlanan bir konuşma bozukluğudur.
Nedenleri: Gırtlak çevresi kaslarının uyumlu çalışmaması nedne olur. Kekemelik çocukluk döneminde olduğu gibi, yetişkinlikte yada daha ileri yaşlarda da belirebilir. Fizyolojik olabildiği gibi psikolojik olarakta ortaya çıkabilir. Kekemelikle birlikte, solaklığın, bir ailenin çeşitli bireylerinde görülebilmesi, asıl nedenin beynin üstü olan yarıküresinin tam olmayan hakimiyetinden doğduğuna işaret etmektedir.
Fizyolojik tıp kekemelikte, konuşma ve soluk alma egzersizleriyle birlikte varsa kekemelikten ötürü belirebilen psikolojik sorunların uzmanlar tarafından berteraf edilmesine çalışılmalıdır. İleri yaşlarda ortaya çıkan psikolojik kekemeliğin tedavisi ise, asıl endişe durumunun giderilmesiyle mümkündür.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ısırgan otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen posası, bir tülbentin arasına konularak enseye kompres yapılır.

  1. İki avuç ince kıyılmış taze binbirdelik otu çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde bir yemek kaşığı suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
  2. Bir havanın içine birer tatlı kaşığı kuru papatya ile nane katılıp iyice dövüldükten sonra bir çay fincanı süzme balın içine katılıp macun haline getirilir ve bir tatlı kaşığı ağzın içine alınarak yutulmadan elden geldiğince dil ile ağız içinde çevrilir.
  3. İki avuç ince kıyılmış güneş altında toplanmış ve taze binbirdelik otu çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Bu müddet sonunda şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra temiz bir şişenin içine posasıda sıkılmak şartıyla bir tülbent yardımıyla süzülür. Bu yağ ile günde bir defa dıştan gırtlak çevresine masaj yapılır.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış kedi otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
  5. Bir su bardağı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilimiş olan bir çay kaşığı hardal tohumu ile bir çay kaşığı kekik katılıp ılıması beklendikten sonra gargara yapılarak kullanılır. Bu işlem sabah ve akşam tekrar edilerek yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.