KATARAKT

KATARAKT
Tanımı: Gözdeki mercekte, görmeyi bozan bir donukluğun oluşmasıdır.
Nedenleri: Çocuklukta nedeni belli olmayabilir; annedeki kalsiyum metabolizması bozukluğuna, frengi yada gebelikte geçirilmiş kızamıkçığı izleyerek ortaya çıkabilir. Yaşlılıkta merceğin sertleşmesiyle oluşur. Kataraktın diğer nedenleri ise, şeker hastalığı, gözde yaralanma, gözün uzun süre ısıya maruz kalması sayılabilir. Gözlerin önünde hareket etmeyen lekelerin belirmesi, parlak ışıkların çift görülmesi, uzağı görememek, gittikçe artar körlük, ileri evrelerde ise göz bebeğinin gri-beyaz olmasıdır. Tek tedavisi ameliyettır.
Öneriler: Bir adet taze kırlangıç otu yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra baş ve işaret parmakları arasında ileri geri yapılarak parmaklara bitkinin özsuyu bulaşması sağlanıp parmaklar göz pınarlarına sürülür.
bir litre suyun içine bir adet manisa lalesi kökü katılıp kaynamasıyla birlikte çıkan buhara göz buğusu yaptırılır.
Birer tatlı kaşığı ince kıyılmış göz otu, kedi otu, papatya, bir silme yemek kaşığı mürver çiçeği ve bir çay kaşığı mine çiçeği iyice karıştırılıp harman edildikten sonra 3/4 bardak buharı tüten kaynar beyaz şarabın içine atılıp çıkan buhara göz buğusu yaptırılır.

You can leave a response, or trackback from your own site.