KAŞINTI

KAŞINTI
Tanımı: Vücudun dış yüzeyini kaplayan herhangi bir yerinde hissedilen bir uyarıdır. Kaşınma duygusunun uyarılma mekanizması henüz tam anlaşılmış değildir, fakat tahminlere göre, deriyi, ağrı eşiği altında zedeleyebilecek uyarılar, bu duyguyu uyandırmaktadır.
Nedenleri: Böcek sokmasından karaciğer hassasiyetine, ateşli hastalıklardan ihtiyarlığa kadar çok çeşitli nedenleri vardır. Bazı kaşıntı türlerinde neden organik olmayıp psikolojiktir. Genellikle tedavi nedenin tedavisidir.
Öneriler: Bir avuç dolusu ebe gümeci iki litre suya koyularak bir gece boyunca bekletilip ardından ısıtılır ve söz konusu kaşıntılı bölge yıkanır.

 1. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı mersin ağacı filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 2. İki litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu atılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu kaşıntılı bölge günde, iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.
 3. Bir çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine bir tatlı kaşığı sinameki katılıp kısa bir süre beklendikten sonra söz konusu kaşıntılı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.
 4. Bir litre suyun içine ince kıyılmış üçer çorba kaşığı kuru üzüm, papatya çiçeği, hünnep ve ravend katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere iki çay bardağı içilir.
 5. Bir miktar taze havuç yaprağı yıkanıp temizlenerek mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 6. Bir kahve fincanı vazalin ile bir çorba kaşığı huş ağacı katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 7. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ıtırçiçeği merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 8. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 9. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar çam yaprağı katılıp kaynatılmasının ardınan süzülerek söz konusukaşıntılı bölgeye sürülür.
 10. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 11. İki su bardağı dolusu çıban otu, (çiçek salkımlarının sapları) mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 12. Bir litre suyun içine birkaç adet söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından yapraklar alınarak söz konusu kaşıntılı bölgeye konur.
 13. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Bu işlem kaşıntı geçinceye kadar devam ettirilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem kaşıntı geçene kadar devam ettirilir.
 15. birer çorba kaşığı nöbet şekeri ile karanfil havanda dövülerek ezildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir. Bu işlem kaşıntı geçene kadar devam ettirilir.
 16. Bir miktar taze sinir otu yaprağı mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 17. Bir miktar taze yoğurt otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 18. Bir miktar taze menekşe mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu söz konusu kaşıntılı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirlir.
 19. Bir miktar taze lavanta çiçeği mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 20. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 21. Birer su bardağı zeytinyağı ile çiğ süt iyice karıştırıldıktan sonra söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 22. bir adet soyulmuş muz ezildikten sonra üzerine bir su bardağı limon suyu ilave edilerek iyice karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 23. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer yemek kaşığı karabaş otu ve şahtere katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek üzerine bir su bardağı pekmez ilave edildikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki çay bardağı içilir. Bu işlem kaşıntı geçinceye kadar devam ettirilir.
 24. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ardıç katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem kaşıntı geçinceye kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.