KARACİĞER İLTİHABI

KARACİĞER İLTİHABI
Tanımı: Genellikle, enfeksiyöz hepatit için kullanılan bir addır ve sarılıkla birlikte görülen karaciğer enfeksiyonu anlamına gelir.
Nedenleri: Hastanın dışkısıyla bulaşmış yiyecekteki virüsün yaptığı bir enfeksiyondur. buna benzer bir durum, kan naklinde kullanılan kan yada serumla ve hasta kişide kullanılmış iğne ve şırangalarla nakledilen homolog serum hepatiti diye adlandırılan hastalıktır. Her iki durumdada karaciğer büyür, hücreleride, bazen yeniden düzelmeyecek şekilde yıkıma uğrar .
Sarılığın belirmesinden önce, kişi kendini kötü hisseder, bulantı, iştah azalması ve karın üst kadranında hafif bir ağrı belirir. Hastalığın ikinci haftasında, deri, göz aklarının sararmasının ortaya çıkmasına kadar, kesin teşhis konamaz. İdrar koyu sarıdır, dışkı rengi ise açılmıştır. Sarılık belirince, hasta kendini daha iyi hisseder ancak huzursuzdur.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

  1. Günde 5-6 adet kara hindiba (çiçek sapı) yenilmesi oldukça faydalıdır.
  2. Bir litre suyun içine bir adet enginar küçük parçalar halinde kesildikten sonra atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  3. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  5. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı defne tohumu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde bir kez alınır.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı maydanoz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  8. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
  9. Birer silme yemek kaşığı ince kıyılmış hindiba kökü, çıban otu birer tatlı kaşığı yani hindiba ve inci çiçeği iyice karıştırılarak harman edildikten sonra bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer bardak içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.