KARACİĞER HASTALIKLARI

KARACİĞER HASTALIKLARI
Karaciğer, vücudun çok önemli bir organı olup, bu organın kendi kendini yenileme yeteneği ve karaciğer dokusunun, gerekenden çok fazla miktarda bulunması, karaciğer hastalıklarının sonuçlarının, umulduğu kadar ağır olmamasının nedenleridir. Genellikle karaciğer hastalıkları, diğer bir hastalığın ikincil belirtisidir. Bir kişiyi karaciğeri zayıf diye tanımlamak yanlıştır. Ayrıca kusmukta safra bulunmasıda, karaciğer hastalığının işareti değildir. Midesini, kusarak tamamen boşaltan bir hastada, kusma takrarlarsa, içinde safrada bulunan sıvıların dışarı çıkması normaldir.
Tüm ilaçların karaciğerden geçmesine rağmen, karaciğerin çalışması yada hastalığını doğrudan etkileyecek bir ilaç veya madde yoktur. Kullanılan ilaçlar dolaylı olarak karaciğere etki ederler (vitaminler, kortizon vb.)
Karaciğerin büyük bir bölümünü çıkarmaya yönelik ameliyatlar sonrası dahi, kalan bölümle yaşam sürdürülebilir, fakat bu durumda, normal bir karaciğer çabukluğuyla toksik maddelerin yok edilmesi beklenemez. bundan ötürü, ağır karaciğer iltihabı vakalarından sonra, alkole dayanıklılık azalmaktadır
Şişme, kötü nefes, aşırı terleme, uyuşuk metabolizma, karın sağ üst köşesinde ağrı, bağırsak gazının kötü kokması, göz akının sararması, ağız içinde acılık ve dil pası, genel bir iştahsızlık, idrar renginin koyu sarı olması rahatsızlıklar sık tekrar etmesi durumunda uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir tencerenin içine bol miktarda su koyulup kaynamaya bırakıldıktan sonra, bir süzgecin içine iki avuç ince kıyılmış atkuyruğu katılıp, süzgeç kaynamakta olan tencerenin üzerine yerleştirilir ve bitkinin yumuşaması beklenir. Bitkinin yumuşamasından sonra bir tülbentin arasına dökülerek karaciğerin üzerine bütün gece kalması şartıyla kompres yapılır.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hindistan cevizi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerden sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Yarı yarıya, limon suyu ile zeytinyağı karıştırılıp yarım kahve fincanı sabahkarı kahvaltıdan önce içilir.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç biberiye katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra birer çorba kaşığı içilir.
 4. Yirmi adet taze ceviz parçalandıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, az miktarda suyun içine bir çay kaşığı katılarak kullanılır.
 5. Bir litre suyun içine bir avuç mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden 1-2 saat önce birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 9. Birer silme yemek kaşığı ince kıyılmış hindiba kökü, çıban otu birer tatlı kaşığı hindiba ve inci çiçeği iyice karıştırılarak harman edildikten sonra bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerekgünde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer bardak içilir.
 10. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ökaliptüs yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere (çiçekleri ve yaprakları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç kiraz sapı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç enginar yaprağı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde aç karnına üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 14. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat bekletildikten sonra, süzülerek, her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 17. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik ve dar yapraklı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuru papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kurtpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı toz tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zerdeçal katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 22. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 23. Bir litre suyun içine iki yemek kaşığı ayrık kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra birer çay fincanı içilir.
 24. Bir litre suyun içine iki yemek kaşığı kavun çekirdeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra birer çay fincanı içilir.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 26. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı maydanoz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 28. Bir litre suyun içine bir adet kereviz küçük parçalar halinde doğredıktan sonra süüzlüp bir çay fincanı limon suyu ilavesiyle günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra birer çay fincanı içilir.
 29. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
 30. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 31. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç akhuş ağacı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra içilir.
 32. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hindiba kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 33. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mübarek dikeni katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 34. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı tere otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün aç karnına birer çay fincanı içilir.
 35. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı söğüt yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 36. Ayrı ayrı mikserde sıkılarak elde edilmiş olan bir çay fincanı pancar suyu ile iki yemek kaşığı turp suyu karıştırılarak sabahları kahvaltıdan evvel aç karnına içilir.
 37. Bir litre suyun içine bir avuç andız otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından ve öğle yemeklerinden 1-2 saat sonra birer çay fincanı içilir.
 38. Bol miktarda çilek yemek faydalı olacaktır.
 39. Karaciğeri rahatlatmak için süt ürünleri, yağlı yiyecekler ve özellikle alkolden uzak durulmalıdır. Uzman bir doktorun vereceği özel diyete mutlaka uyulmalıdır.
You can leave a response, or trackback from your own site.