KANSER

KANSER
Tanımı: Habis (Kötü huylu) tümörler için kullanılan genel bir addır. Habis tümörlerin özellikleri şunlardır:
1- Sınırlayan bir kapsül yada zaedan yoksun olduklarından, çevrelerindeki dokulara da yayılıp, burları yıkarlar.
2- Hücre bölünmesi kontrolsüz ve düzensizdir.
3- Tümör hücreleri, kaynak doku hücrelerinden daha ilkel şekillerdedir.
4- Büyüme hızı çok fazladır.
5- Birincil tümörden uzak vücut bölümlerinde, ikincil büyümelere neden olabilirler.
6- Birincil ve ikincil tümörler, bulundukları dokuları yıktıklarından, genellikle öldürücüdürler.
Habisin (kötü huylu) karşıtı, selim (iyi huylu) tümördür.
Selim tümörlerin özellikleri ise şunlardır:
1- Kapsül yada bağ dokusundan bir sınırı olduğundan, normal çevre dokusuna yayılmaz.
2- Hücre bölünmesi düzenlidir.
3- Yeni hücreler, kaynak doku hücrelerine benzer.
4- Büyüme yavaştır ve kendiliğinden durabilir.
5- Yayılmaları ancak çevrelerinde olabilir.
6- Kafatası içine olanların dışında, öldürücü değillerdir ve kötü etkileri ancak, yer doldurmaları ve komşu normal dokuya basınç yapmalarından doğar.
Kanser tedavisinin güçlüğü, bu tümörün, çevreye en uzak bölgelere yayılmasından ötürüdür.
Kanser, genellikle lenfatik sistemle yayılır ve lenf bezlerinde, çoğu zaman, ikincil tümörlere rastlanır. Seyrek olmakla birlikte, kan dolaşımı aracılığuyla yayılıp kemik, akciğer ve özellikle karaciğerde ikincil odakların oluşmasına yol açar. Bağırsak kanserleri toplardamarlar aracılığıyla karaciğere yayılırlar. Beyinde başlayan kanser yayılma yapmayıp, ancak, başka yerden kaynak alan kanserler, beyine yayılır.
Nedenleri: Kansere yol açabilecek çeşitli nedenlerden söz edebilmekteysede, kanserin asıl nedeni pek bilinmemektedir. Enfeksiyona yada çeşitli yaralanmalara dokunun reaksiyon vermesine benzer şekilde kanserinde değişik uyaranlara karşı bir doku reaksiyonu olduğu düşünülmektedir. Kanserin büyümesini, şu faktörlerin etkilediği bilinmektedir. Bunların birkaçı; kimyasal faktörler, virüsler, iyonize eden radyasyonlar, devamlı tahriş, genetik, yaş ve cinsiyet.
Belirtileri: Bölgeye göre değişir. Genellikle aşağıda sıralanan belirtiler, doktor kontrolü gerektirir, ama mutlaka kanserin varlığına işaret etmez.
1-Tükürük, dışkı veya idrarda kan bulunması
2- Adetlerde değişiklikler, özellikle aşırı kanamalar yada ara kanamalar
3- Yıllarca var olan bir benin, görünüm, büüyüklük, renk değiştirmesi yada kanaması
4- Özellikle yüzde iyileşmesi uzayan yaralar
5- Vücut yüzeyinde yada memede, devamlı bir şişkinliğin belirmesi, bir kol yada bacağın şişmesi
6-İdrar yapma zorluğu
7- Devamlı, kuru öksürük
8- İzah edilemeyen kilo kayıpları
9- İleri yaşlarda beliren sindirim güçlükleri; dışkılamanın değişmesi, kabızlık, kronik ishal veya yumuşak dışkının görülmesi
Bizim aşağıda vereceğimiz öneriler genel olup korunmak maksadıyla önerilmiştir.
Öneriler: bir miktar temizlenip yıkanmış ıspanak nemli olarak mikserden geçirilip tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu elde edilir. Bu özsudan günde üç öğün aç karnına birer su bardağı içilir.
Bir litre suyun içine bir avuç maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün aç karnına birer su bardağı içilir.
Bir litre suyun içine bir avuç ısırgan otu tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle aç karnına bir su bardağı içilir.
bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir litre bir avuç kuru menekşe çiçeği katılıp kaymatılmasının ardından pamuk yardımıyla süzülerek sabahları ve akşamları gargara yapılarak kullanılır. Gırtlak kanserine karşı koruyucu olarak kullanılır.
İki fincan kaynar suyun içine iki çay kaşığı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra bir fincanı içilip diğeri ilede gargara yapılır. Gırtlak kanserine karşı koruyucu olarak kullanılır. Bu durum günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere tekrarlanır.
Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı civanperçemi, bir tatlı kaşığı baldıran kaynatıldıktan sonra süüzlerek soğumasının ardından bir su bardağı havuç suyunun içine bir tatlı kaşığı karıştırılarak içilip üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra da bir su bardağı süt içilir.
CİLT KANSERİ
Tanımı: Cilt üzerinde, bir şi,şlik yada iyileşmeyen bir yara, yıllarca var olan bir benin görünüm, büyüklük, renk değiştirmesi yada kanaması gibi olağan dışı gelişmeler kanser işareti olabilir. Çalışma gereği hidrokarbonlarla, diğer kimyasallarla, temas halinde bulunmak morötesi ve X ışınları cilt kanserine yol açabilir. Doktor kontrolünü gerektirir, ancak mutlak kanserin varlığına işaret etmez.
Öneriler: İki liter soğuk suyun içine iki avuç atkuyruğu katılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynatılarak süzülüp suyun ılımasıyla cilt yirmi dakika süresince yıkanır.
Bir miktar temizlenip yıkanmış yoğurt otu nemli olarak mikserden geçirilip tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu elde edilir. Bu özsuyu merhem haline getirecek kadar tereyağı ile karıştırılıp cildin üzerine sürülür.
Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir litre suyun içine ince kıyılmış üç yemek kaşığı aynısefa, birer yemek kaşığı ısırgan otu ve civanperçemi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlayarak bitirilir.
Bir miktar temizlenip yıkanmış kırlangıç otu nemli olarak mikserden geçirilip tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu elde edilir. Bu özsu cilde sürülür.
Bir miktar temizlenip yıkanmış sinirli ot yaprakları nemli olarak mikserden geçirilip sulu lapa halinde cilde sürülür.
Bir miktar temizlenip yıkanmış sinirli ot yaprakları nemli olarak mikserden geçirilip sulu lapa halinde; bir litre suyun içine birer çorba kaşığı ebegümeci ve atkuyruğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek lapayla karıştırıldıktan sonra cilde sürülür.
Ezilerek sulu lapa haline getirilimiş olan koruk üzümü sulu lapa halinde cilde sürülür.
Bir miktar temizlenip yıkanmış menekşe yaprağı nemli olarak mikserden geçirilip sulu lapa halinde cilde sürülür.
Bir litre suyun içine iki avuç yılanyastığı katılıp su buharlaşıp lapa haline gelinceye kadar kaynatılıp içindeki bitki alınıp cilde sürülür.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahter otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu ve bir tatlı kaşığı süzme bal katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
KAN KANSERİ
Tanımı: (Lösemi) Kandaki akyuvarların sayıca çok fazla artmasıyla belirlenen bir hastalık gurubudur.
Nedenleri: Radyasyonun neden olduğu iddia edilememekle birlikte, iyonlaştırıcı ışınlara maruz kalmanın, hastalığın oluşum olağanlığını arttırdığı tahmin edilmektedir. Lösemiler başlıca üç guruba ayrılır.
1- Akut; Erkekte daha fazla görülen bu tip, çocuk lösemililerin de şeklidir.
Hastanın boğazı, kemik ve eklemleri ağrır, ateşi vardır ve bitkinlik hisseder. Derisinde ufak kanamalar belirir ve çok kolay çürük oluşur. Kansızlık baş gösterir ve sindirim sistemi, burun kanamaları ortaya çıkar. Lenf bezleri büyümüştür ve göğüs kemiğine basıldıkça ağrı duyar. Teşhis klinik belirtilere ve kanın mikroskobik tahlillerine görür.
2- Kronik Miyeloid; Çocuklarda pek görülmeyen bu tipe, genellikle orta yaşlılarda ve her iki cinste eşit sıklıkta rastlanır. Karında belirsiz rahatsızlık, devamlı yorgunluk duygusu, gece terlemeleri ve ateşi, genel durum bozukluğuyla birlikte, dalağın aşırı büyüdüğü ve karın sol üst bölümünde ele geldiği görülür.
3- Kronik Lenfatik: Orta ve ileri yaşlardaki erkeklerde daha sık rastlanır. Bütün vücudun lenf bezlerinin yavaş yavaş büyümesidir. Bu büyümeye dalakla, karaciğer de katılabilir. Hasta kilo kaybeder, halsizlik, gece terlemeleri ve ateşi, sindirim ve sinir sistemi çalışma bozukluğu şikayetlerinin yanında zonada belirebilir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı karabaş otu ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan ısırgan otu tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer su bardağı içilir.
Birer silme yemek kaşığı mürver filizi, aynısefa, kırlangıç otu, ısırgan otu, birer tatlı kaşığı dolusu sarı yoğurt otu, civanperçemi, keçisakalı birer silme tatlı kaşığı çıban otu, pelin otu, ikişer çay kaşığı bindebirdelik otu ve hindiba kökü
Birer adet temizlenip yıkanmış kereviz, şalgam ve havuç nemli olarak mikserden geçirilip bir tülbentin içine dökülüp sıkıldıktan sonra üzerine yarım kahve fincanı limon suyu ilave edilip içilir.
Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat bekletildikten sonra, süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir.
Beş litre suyun içine yarım kilogram kekik otu katılıp kaynatılır, ılıdıktan sonra bir leğenin içine girilerek, bitki suyu israf edilmeden tam banyo yapılır. Bitki suyu iki banyo daha ısıtılarak kullanılabilir.
MİDE KANSERİ
Nedenleri: Ender vakalarda, kronik gastriti izler, fakat kanserin sıklıkla normal bir midede oluştuğu da görülür. Tek bir basit mide ülserinin kansere dönüşebileceğine ilişkin bir fikir birliği yoktur. Bu iddiaya göre, kanserleşmiş bir ülser, başlangıçtan beri habistir.
Sinsi seyreden sindirim güçlüğü, yavaş ilerleyen kilo kaybı, iştah azalması, halsizlik ve zamanla beliren bulantıyla kusmadır. Ülser ağrısını andıran sancı yada devamlı ağrı duyulabilir.
Öneriler: Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saaat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Aynı oranda yemizlenip yıkanmış taze ısırgan otu, civanperçemi, hindiba, ve sinirli yaprak otu nemli olarak mikserden geçirilip temiz bir tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu elde edilir. bu özsu karışımından, saat başı birer yudum alınarak kullanılır.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze karanfil çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklensikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
Bir miktar temizlenip yıkanmış ekşi yonca nemli olarak mikserden geçirilip temiz bir tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu elde edilir. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı taze ısırgın otu ve aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içine 8-10 damla ekşi yonca özsuyundan katılıp günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer su bardağı içilir.
PROSTAT KANSERİ
İdrar yapma başlangıcında zorluk, ince bir idrar akımı, idrarın damla damla gelmesi ve sık işemektir. Kanser yayılma yaptığı zaman, bunlara ek olarak, vücudun diğer bölgelerinde de belirtiler ortaya çıkar. Prostat kanseri sıklıkla kemiklerde ikincil büyümelere yol açtığından, anormal bir kemik kırığı yada doğru dürüst iyileşmeyen bir kırık, bazen hastalığın ilk belirtisi olur.
Öneriler: Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp omiki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı küçük çiçekli yakı otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış selvi yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış mazı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
RAHİM KANSERİ
Hafif kanlı bir akıntı, rahim kanserinin erken belirtilerinden olduğundan, adet kanaması çok fazla olan, yada düzensiz kanamalardan şikayet eden veya menopoz döneminde kanamaları olan bir kadın, hemen doktora başvurmalıdır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Günde üç öğün birer tatlı kaşığı susam yağı içilir.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez bir çay kaşığı sirke ilavesiyle sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
Bir adet temizlenip yıkanmış kereviz, şalgam ve havuç nemli olarak mikserden geçirilip bir tülbentin içine dökülüp sıkıldıktan sonra üzerine yarım kahve fincanı limon suyu ilave edilip içilir.

You can leave a response, or trackback from your own site.