KANGREN

KANGREN
Tanımı: (Gangren) Bir vücut bölümünün, vücuda henüz bağlıyken ölmesidir. Kuru ve yaş kangren olarak sınıflandırılır.
Nedenleri: Kangren diyabetle ilgili olabileceği gibi, yaralardan sonra yanıklar, uzun süre soğuğa maruz kalmak, adrenalin, çavdar mahmuzu gibi atardamarların daralmasına neden olan ilaçların kullanılması gibi nedenler sayılabilir.
Kuru kangren, atardamar tıkanması sonucu oluşur, yaş kangrende ise, temiz veya pis kanınyetmezliği, yanında bakteri enfeksiyonuda vardır. Kuru kangrende, hasta bölüm (genellikle el ve ayak parmağı) büzülür ve kararır, canlı doku ile ölü dokunun birleştiği yerde bir ayırıcı bölge belirir ve zamanla ölü doku, yerinden ayrılıp düşer.
Gazlı kangren, ölü hasdokusunun enfekte olması sonucu ortaya çıkar. Bu organizmalar oksijensiz ortamda, ölü doku üstünde yaşayıp, çevrelerindeki kas liflerini öldürücü bir toksin salgılarlar ve böylece, kaplayabilecekleri daha fazla ölü hasdokusu oluştururlar.
Gazlı kangrenin tek tedavisi cerrahidir.
Öneriler: Bir miktar temizlenip yıkanmış aslanpençesi nemli olarak mikserden geçirilip tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu ve soğuk lapası elde edilir. Bu sulu lapa söz konusu kangrenli bölgenin üzerine konulup gün boyunca tazelenerek bağlanır.

  1. Bir litre suyun içine iki avuç dolusu aslanpençesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  2. Bir miktar temizlenip yıkanmış veba otu nemli olarak mikserden geçirilip tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu ve soğuk lapası elde edilir. Bu sulu lapa söz konusu kangrenli bölgenin üzerine konup gün boyunca tazelenerek bağlanır.
  3. Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş olan yarım su bardağı turp tohumu lapa haline gelecek kadar sirke ile karıştırılıp söz konusu kangrenli bölgenin üzerine konulup gün boyunca tazelenerek bağlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.