KAN YOĞUNLAŞMASI

KAN YOĞUNLAŞMASI
Tanımı: (Polisitemi) Hücre sayısının artmasından ötürü, kanın koyulaşıp yoğunlaşmasıdır.
Nedenleri: Genellikle orta yaşlarda görülüp dolaşımdaki alyuvarların artmasıyla oluşur. doğuştan kalp hastalığı gibi, dolaşım bozukluklarına neden olan durumlarda, yada anfizem ve kronik bronşit gibi akciğerlerde oksijen alışverişinin engellendiği hallerde görülebilir.
Kişide kolaylıkla tromboz (Kan damarlarında pıhtılaşma) ve kan damarlarının tıkanması oluşur.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

  1. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı enginar yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün aç karnına birer çay fincanı içilir.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün aç karnına birer çay fincanı içilir.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuru alıç çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  6. Yirmi adet taze ceviz parçalandıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, az miktarda suyun içine bir çay kaşığı katılarak kullanılır.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı kuşkonmaz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir. Böbreklerinden yada idrar yollarından rahatsız olanların kullanmaları sakıncalıdır.
  8. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı burçak ile bir çay kaşığı kitre karıştırılıp az miktarda suyun yardımıyla günde bir dafa içilir.
  9. Bol miktarda turunç suyu içilmesi marul yenilmesi faydalı olacaktır.
You can leave a response, or trackback from your own site.