KAN İŞEME

KAN İŞEME
Tanımı: (Hematüri) İdrar yollarının herhangi bir bölümünden gelebilen ve önemsiz yada çok önemli olabilen, idrarda kan hücrelerinin bulunması durumudur.
Nedenleri: İdrarın görünümünden, kanayan bölgeye ilişkin fikir edinebilir. Örneğin, böbreklerden gelen kanama sonucu, idrar kırmızıdan fazla, mat kahverengi veya grimsi bulanıktır. İdrar torbasından gelen kan, daha kırmızı olup, sistit gibi bir iltihap yada taştan ötürü, oluşabilir ve her iki durumda da cerahatle karışıktır. Ortalama miktardaki parlak kırmızı kan, hemen daima, idrar torbası duvarındaki bir papilomdan ( bir nevi siğil) gelmektedir. Diğer nedenler ise, leğen kemikleri kırıkları, üretra iltihabı, prostat büyümesi, skorbüt, purpura ve diğer kan hastalıklarıdır. Bütün vakalarda kanayan bölgenin teşhisi ve tedavisi için acil olarak uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç çilek kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bire rçay fincanı içilir.

  1. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı havuç tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine atılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süüzlerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı pazı tohumu ve günlük bir çay fincanı kaynar suyun içine atılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süüzlerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç semiz otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  4. Her gün bol miktarda dere otu yenir.
  5. Her gün bol miktarda semiz otu yemeği yenir.
You can leave a response, or trackback from your own site.