KAN ÇIBANI

KAN ÇIBANI
Tanımı: (Furunculus) Kıl diplerinde başlayan, çabuk büyüyebilen özellikle sırt, ense ve yüzde meydana gelebilen bölgenin kızarıp ısınması şeklinde başlayan küçük kırmızı, sert, bir çıban türüdür.
Nedenleri: İltahaplı alanın merkezinde kan dolaşımının yavaşlaması çevre dokuya sızıp şişkinlik yapmasıdır. Diğer çıbanlar gibi kesinlikle ellenmemesi, sıkılmaması ve oynanmaması gerekmektedir. Aşağıdaki öneriler çıban olgunlaşıp cerahat boşalıncaya kadar uygulanmalıdır.
Öneriler: Çıbanın üzerini kapatacak şekilde kesilen pancar iyice kaynatılıp günde iki defa değiştirmek kaydıyla çıbanın üzerine konulur.

 1. Bir miktar siyan zeytin çekirdeklerinden ayrılıp havanda dövüldükten sonra çıbanın üzerine sürülür.
 2. Bir çorba kaşığı kükürt tozu bir kahve fincanı vazelin ile karıştırıldıktan sonra çıbanın üzerine sürülür.
 3. Bir miktar iyice yıkanmış marul veya lahana yaprağı çıbanın üzreine konulup bağlanır.
 4. Bir bardak sütün içine bir incirin yarısı katılıp kaynatıldıktan sonra çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
 5. Birer kahve fincanı kuru üzüm ile içyağı havanda dövülerek iyice ezildikten sonra çıbanın üzerine sürülür.
 6. Çıbanın üzerine kekik yağı sürülür.
 7. Bir miktar havuç yaprağı bir ocağın üzerinde kavrulup çıbanın üzerine külü serpilir.
 8. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kuzukulağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç kere birer çay fincanı içilir.
 9. Bir miktar menekşe kökü ezilip çıbanın üzerine sürülür.
 10. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kadar sarı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra, suyun içine batırılacak olan pamukla çıbanın üzerine sıcak kompres yapılır.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki çorba kaşığı şahtere otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde ikişer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.