KALP YETMEZLİĞİ

KALP YETMEZLİĞİ
Tanımı: Doğuştan olan yada sonradan edinilen bir hastalık sonucu, kalbin görevini tam yapamaması durumudur.
Nedenleri: bu yetmezliği, başlıca, sağ yada sol kalbe ilişkin olduğu saptanabilir.
En sık görüleni, mitral veya aort kapakları hastalığı, koroner yetmezlik yada yüksek kan basıncı sonucu ortaya çıkabilen sol kalp yetmezliğidir. Doğuştan kalp hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları gibi, genellikle sağ kalp yetmezliğine yol açar. Sol kalp yetmezliğinin sonuçlarından biride, akciğerlerde kan birikiminin neden olduğu sağ kalp yetmezliğidir.
Sol kalp yetmezliği: İlk belirti solunum darlığıdır, efor sonucu hasta soluksuz kalır ve durum ilerledikçe hareketlerini sınırlamaya zorlanır. soluk almak zorlaşır, oturarark solumak, yataraktan solumaktan daha kolay gelir. Solunum darlığı akciğer ödemine bağlıysa, hasta morarıp bayılabilir.
Sağ kalp yetmezliği: Akciğerlerden kan, yeterli miktarda dönemez ve akciğerlerde kan basıncı yükselir. Böylelikle, sağ yetmezlikte vücuttan gelen kan miktarı azalır ve toplardamarlar içindeki basınç artar. Bunun sonucu, karaciğer büyümesi ve yerçekimi etkisinde, ayak bilekleri ve bacaklarda ödemdir. Hastanın devamlı yatması durumunda ödem sırtta belirir. Karnın sağ üst bölümünde duyarlılık ve ağrı vardır ve bağırsaklarla midede de kan birikimi olduğundan, iştahsızlık, bulantı ve hatta kusma görülebilir. İşlerinizi yaparken kendinizi iyi hissetseniz bile yorulmamaya çalışmalısınız, kendinize uygun hareket çerçevesi içinde hareket edebilmeyi öğrenmelisiniz, temiz havada kısa yürüyüşleri denemelisiniz, karamsarlığa kapılmamalısınız, ve en önemlisi mutlaka dinlenmeye vakit ayırarak, öğleden sonraları uzanmak, yada erken uyumak çok faydalı olacaktır. Yatakta yatanların bacak hareketleri önemli olup kas hareketleri sayesinde kanın kalbe dönmesi ve dokularda ödemin çözülmesini kolaylaştırır.
Öneriler: Bu kitaptaki idrar söktürücü önerilerden faydalanılmalıdır. Zira böbreklerden atılan su miktarını artırmak, akciğer ve diğer organ ödemlerini azaltır. Ancak günaşırı kullanmakta fayda vardır.
Bir miktar temizlenip yıkanmış taze yüksük otu yaprağı nemli olarakmikserden geçirilip tülbentin içine bırakılarak sıkılıp özsuyu elde edilir. Bu özsudan yarım çay kaşığı az miktarda suyla birlikte alınır. Kalp yetmezliği içim oldukça faydalı bir bitkidir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze yüksük otu yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nilifer çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ergeçsakalı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kedi otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 6. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birlilte bir litre şaraba ( kırmızı veya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gram süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş dah büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç çakal eriği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 9. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ıspanak katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karadiken katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 15. bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç armut yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 16. Bol miktarda magnezyum ve potasyum içerdiğinden bol miktarda muz yenilmesi oldukça faydalı olacaktır.
You can leave a response, or trackback from your own site.