KALP KRİZİ

KALP KRİZİ
Tanımı: (Enfarktüs) Bir atardamarda aniden, kan damarlarından bir pıhtının (tromboz) oluşması sonucu tıkanması veya kan dolaşımına, vücudun bir başka bölgesinden karışan maddeyle (embolizm) atardamarın tıkanması sonucu dokunun kanlanmasını sürdürecek başka bir dolaşım yolu yoksa, o dokuda, tepede tıkalı atardamarın bulunduğu yerde olan üçgen şeklinde ölü bir bölge oluşur. Bu ölü alan enfarkt adını alır ve olayada enfarktüs denir.
Ancak günlük dilde enfarktüs deyimi daha çok kalp atardamarlarında meydana gelen değişmeler için kullanıldığından bizde burada kalp krizine eşdeğer olarak kullanıyoruz.
Nedenleri: Kan damarlarından gelen bir pıhtının veya vücudun bir başka bölgesinden karışan yabancı bir maddenin aniden kalp atardamarlarından birini tıkaması sonucu ani bir kalp krizine neden olur.
Fark edilebilen belirtileri, büyük huzursuzluk, baş dönmesi, korku, yüz şeklinin bozulması ve duyma yanlışlıklarıdır. Böyle bir durumda hemen uzman bir doktora danışmakta fayda vardır. Sinirlerinizi bozabilecek ortamlardan, dertlerden elinizden geldiğince uzak durmalısınız, doktorunuzun vereceği diyete kesinlikle uymalısınız, sigara ve aşırı alkol kullanımından özellikle sigaradan mutlaka vazgeçmelisiniz, kilonuza dikkat etmelisiniz vi kilo almamaya özen göstermelisiniz, işlerinizi yaparken kendinizi iyi hissetseniz bile yorulmamaya çalışmalısınız, kendinize uygun hareket çerçevesi içinde hareket edebilmeyi öğrenmelisiniz, temiz havada kısa yürüyüşleri denemelisiniz, karamsarlığa kapılmamalısınız ve en önemlisi mutlaka dinlenmeye vakit ayırarak, öğleden sonraları uzanmak, yada erken uyumak çok faydalı olacaktır. Yatakta yatanların bacak hareketleri önemli olup kas hareketleri sayesinde kanın kalbe dönmesi ve dokularda ödemin çözülmesini kolaylaştırır.
Öneriler: Bir miktar taze kekik (çiçeklenme zamanında toplanan) iyice ufalandıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde dört kez, az miktarda suyun içine 10-15 damla damlatılır.

  1. Aynı gramajda fasulye kabuğu, aslankuyruğu, hindiba kökü, atkuyruğu, dulavrat otu, darıfülfül, şahtere otu, eğir kökü, öküz gözü, kabarcıklı alk, sedef otu, beşparmak otu, çoban çantası, melissa, ayrık otu, izlanda yosunu, civanperçemi, kuş otu, kedibaşı, yalancı akdiken, bu gramajın iki misli ökse otu ve yine bu gramajın üç misli arjantin çayı katılıp ( havanda dövülerek toz haline getirilmesi gerekenler dövülür, ince kıyılması gerekenler kıyılır) iyice karıştırılarak harman edildikten sonra, günde iki kez kullanılır. İki fincan soğuk suyun içine iki çay kaşığı dolusu bitki harmanı katılıp oniki saat bekletildikten sonra bir çay fincanı, sabahleyin ısıtılarak süzüldükten sonra bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir. Diğer yarısı ise aynı siztemi izleyerek akşamları içilir.
  2. Aynı gramajda beşparmak otu, kedi otu, melek otu kökü, kaz otu, lavanta çiçeği, kokulu menekşe, mercanköşk, kokulu yapışkan otu, biberiye, ada çayı ve sufa otu (havanda dövilerek toz haline getirilmesi gerekenler dövülür, ince kıyılması gerekenler kıyılır) iyice karıştırılarak harman edildikten sonra, günde iki kez kullanılır. Bir litre suyun içine üç adet küçük parçalara ayrılmış olan armut katılıp kaynatıldıktan sonra, bir fincan kaynar armut suyunun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
  3. Bir fincan kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çey fincanı içilir.
  4. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı andız otu kökü katılıp demlenmesi içim kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  7. Aynı gramajda lavanta çiçeği, biberiye, ada çayı, melissa, çıban otu, ve sufa otu (havanda dövülerek toz haline getirilmesi gerekenler dövülür, ince kıyılması gerekenler kıyılır) iyice karıştırılarak harman edildikten sonra günde iki kez kullanılır. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu karışım kalp krizi sonucu oluşabilecek geçici kısmi felç durumunda faydalı olacaktır.
  8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı kanavcı otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı diş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  10. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birlikte, bir litre şaraba ( kırmızı veya beyaz olması önmeli değildir) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gram süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devem edilir ardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.