KALP HASTALIKLARI

KALP HASTALIKLARI
Tanımı: Kalp hastalığı belirtileri çok belirli değildir ve bunlarıkalbe bağlamak çok güçtür. Örneğin, kalp bölgesinde ağrı, çarpıntı ve rahatsızlık duygusu, genellikle mide bozuklukları, gaz ve sinirlilikle ilgilidir. Bununla birlikte bazı kalp hastalıklarının erken evrelerinde hastada genellikle başka hastalık belirtileri de vardır. Genellikle sigara içmenin çarpıntı yaptığı iddia edilmekte isede , çarpıntının en sık rastlanan nedeni, sinirsel gerginliktir. Yine bir genelleme yapmak gerekirse, gerçek kalp hastasının hissettiği belirtilerle veya uyarılarla kalbi arasındaki ilgiden habersiz olduğu söylenebilir.
Belirtiler; solunum darlığı, yorgunluk duygusu, geceleri artan ayak bileği şişmeleri, baş ağrısı ve dönmesi, bazen bayılma krizleri, bronşit, kan tükürmek ve aniden uyanıp soluk almak için oturma zorunluluğu duymaktır. Bu belirtilerin tümüde dolaşım bozukluğuna yada kanın bazı bölgelerde göllenmesine bağlı, yetersiz oksijenlenmeden oluşmaktadır.
Sinirlerinizi bozabilecek ortamlardan, dertlerden elinizden geldiğince uzak durmalısınız, doktorunuzun vereceği diyete kesinlikle uymalısınız, sigara ve aşırı alkol kullanımından (az miktarda alınan alkol yararlıdır) özellikle sigaradan mutlaka vazgeçmelisiniz, kilonuza dikka etmelisiniz ve kilo almamaya özen göstermelisiniz, işlerinizi yaparken kendinizi iyi hissetseniz bile yorulmamaya çalışmalısınız, kendinize uygun hareket çerçevesi içinde hareket edebilmeyi öğrenmelisiniz, trmiz havada kısa yürüyüşleri denemelisiniz, karamsarlığa kapılmamalısınız, ve en önemlisi mutlaka dinlenmeye vakit ayırarak, öğleden sonraları uzanmak, yada erken uyumak çok faydalı olacaktır. Yatakta yatanların bacak hareketleri önemli olup kas hareketleri sayesinde kanın kalbe dönmesi ve dokularda ödemin çözülmesini kolaylaştırır.
Öneriler: Bir miktar tıbbi ayı sarımsağı yaprağı veya soğanları iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulurve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde dört kez az miktarda suyun içine 10-15 damla damlatılır.

 1. Aynı gramajda beşparmak otu, kedi otu, melek otu kökü, kaz otu, lavanta çiçeği, kokulu menekşe, mercanköşk, kokulu yapışkan otu, bieriye, ada çayı ve sufa otu (havanda dövülerek doz haline getirilmesi gerekenler dövülür ince kıyılması gerekenler kıyılır) iyice karıştırılarak harman edildikten sonra, günde iki kez kullanılır. Bir litre suyun içine üç adet küçük parçalara ayrılmış olan armut katılıp kaynatıldıktan sonra, bir fincan kaynar armut suyunun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı söğüt yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kuru nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabahları aç karnına bir çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay ficanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat beklendikten sonra, süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birlikte bir litre şaraba (kırmızı vaya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gr. süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
 9. Bir litre suyun içine bir avuç küçük doğranmış marul yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek geceleri yatmadan evvel bir tarlı kaşığı şeker ilavesiyle bir su bardağı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı armut yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Aynı gramajda fasulye kabuğu, aslankuyruğu, hindiba kökü, atkuyruğu, dulavrat otu, darıfülfül, şahtere otu, eğir kökü, öküzgözü, kabarcıklı alk, sedef otu, beşparmak otu, çoban çantası, melissa, ayrık otu, izlanda yosunu, civanperçemi, kuş otu, kedibaşı, yalancı akdiken, bu gramajın iki misli ökse otu ve yine bu gramajın üç misli arjantin çayı katılıp ( havanda dövülmesi gerekenler dövülür ince kıyılması gerekenler kıyılır) iyice karıştırılarak harman edildikten sonra günde iki kez kullanılır. İki fincan soğuk suyun içine iki çay kaşığı dolusu bitki harmanı katılıp oniki saat bekletildikten sonra bir çay fincanı, sabahleyin ısıtılarak süzüldükten sonra bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir. Diğer yarısı ise aynı sistemi izleyerek akşam içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı marrup katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 14. Birbuçuk su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı kanavcı otu (saptan) katılıp soğuduktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı kullanılır.
 15. Yıkanarak temizlenmiş olan bir kaç adet lahana yaprağı mikserden geçirildikten sonra bir tülbentin içine konup sıkılarak özsuyu elde edilir ve günde üç öğün bir kahve fincanı suyun içine bir tatlı kaşığı katılarak içilir.
 16. Bir su bardağı sütün içine, havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı badem katılıp karıştırıldıktan sonra içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı hindiba kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı kuşkonmaz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Böbreklerinden yada idrar yollarından rakatsız olanların kullanmaları sakıncalıdır.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 22. Bir su bardağı kaynar suyun içine, ince kıyılmış birer çay kaşığı hünnap ve kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 23. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı kara ısırgan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir çay kaşığı toz şeker ilavesiyle dinlenmeye çekilmeden yarım saat önce içilir.
 24. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı karadiken çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 25. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birlikte, bir litre şaraba (kırmızı veya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gr. süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içi saf alkollle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
 26. Yıkanarak temizlenmiş olan bir demet maydanoz mikserden geçirildikten sonra bir tülbentin içine konup sıkılarak özsuyu elde edilir ve günde bir kahve fincanı içilir.
 27. Her öğün iki diş sarımsak yemek faydalı olacaktır.
 28. Her gün yemek sonrasında kiraz yemek faydalı olacaktır.
 29. Bir su bardağı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani kereviz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.