KALP AĞRISI BİTKİSEL TEDAVİ

KALP AĞRISI BİTKİSEL TEDAVİ
Tanımı: ( Angina Pectoris) Kalbi besleyen koroner atardamarları hastalıklı olan kişiler, özellikle gün başında, fazla yemek yedikten sonra ve soğuk havalarda özel bir ağrı duyarlar. Bu ağrı nefes kesici olup, genellikle sıkıştırıcı, bastırıcı bir ağrı olarak tanımlanır ve göğüs ortasındaki kemiğin arkasından, boyuna, göğüs iki yanına, sol kol ve aşağı karnın üst kısmına yayılır. Bu ağrı çok şiddetli olabilir, ama hiçbir zaman keskin bir sancı değildir. Bu ağrılar sindirimsizlikle karıştırılmamalıdır. Zira genellikle göğüste duyulan ağrılar kalp hastalığından çok sindirimsizlikle alakalıdır.
Nedenleri: Kalp ağrılarının nedeni, kalp kasına giden kan miktarının azalmasıdır., çünkü kas, çalışmasını karşılayacak oranda kanlanamamaktadır. Ortaya çıkan ağrı hasta hareket halindeyse, onu durdurur. Hasta hemen dinlenmelidir, zira yükü azalan kalpiçin kan dolaşımı yeterli olabilir ve ağrı kaybolur. Ancak hasta dinlenirken ağrının kaybolmaması, önemli bir hastalığa işaret edebilir. Bu gibi durumlarda uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: On tane taze maydanoz sapı ve yaprakları ile birlikte, bir litre şaraba (kırmızı veya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gr. süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilirardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklend,kten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
  2. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı kekik ve hünnap katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
  3. bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı alıç çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mayıs çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.