KALBİN SÜRATLİ ATIMI

KALBİN SÜRATLİ ATIMI
Tanımı: (Taşikardi/Paroksismal Taşikardi) Normalde, dinlenme halinde erkekte dakikada 72, kadında ise 80 atış olması gerekir. Bu atışları daha fazla olma durumudur.
Nedenleri: Ateş, heyecan, egzersiz, kronik enfeksiyon, anemi, kanama ve bazı ilaçlar olabilir.
Paroksismal Taşikardi genellikle tedavi gerekmez ve hastayı tek rahatsız eden, nöbet sırasında solunum darlığıyla, göğüs ve boyundaki rahatsızlık duygusudur. Ancak çocuklarda pek rastlanmamasına rağmen, görüldüğünde hemen tedavi gerektirir.
Kslp kasının herhangi bir bölgesi, komşu dokuya yayılabilen ve kalbin daha süratli atmasına neden olabilen ritmik uyarıları başlatmak yeteneğindedir. Bazen bu tür uyarılar, nöbet halinde başlayıp biten ve normalin iki misli sayısında olan çarpıntılara yol açabilir; bu durum paroksismal taşikardi adını alır. Vakaların çoğunda herhangi bir kalp hastalığı yoktur. Fakat hastalığa bağlı taşikardiden dikkatle ayırt etmek gerekir. Bazı vakalarda, bu durumun ailede varlığı saptanabilir.
Öneriler: Bir miktar tıbbi ayı sarımsağı yaprağı veya soğanları iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince, doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde dört kez, az miktarda suyun içine 10-15 damla damlatılır.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercan köşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kııyılmış bir çay kaşığı lavanta çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 3. Aynı gramajda fasulye kabuğu, aslankuyruğu, hindibakökü, atkuyruğu, dulavrat otu, darıfülfül, şahtere otu, eğir kökü, öküzgözü, kabarcıklı alk, sedef otu, beşparmak otu, çoban çantası, melissa, ayrık otu, izlanda yosunu, civanperçemi, kuş otu, kedibaşı, yalancı akdiken, bu gramajın iki misli ökse otu ve yine bu gramajın üç misli arjantin çayı katılıp ( havanda dövülerek toz haline getirilmesi gerekenler dövülür, ince kıyılması gerekenler kıyılır) iyice karıştırılarak harman edildikten sonra günde iki kez kullanılır. İki fincan soğuk suyun içine iki çay kaşığı dolusu bitki harmanı katılıp oniki saat baklatıldikten sonra bir çay fincanı, sabahleyin ısıtılarak süzüldükten sonra bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir. Diğer yarısı ise aynı sistemi izleyerek akşamları içilir.
 4. Bir su bardağı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani kereviz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 6. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birliklte, bir litre şaraba ( kırmızı veya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gram süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içisaf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabilceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı turunç katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kehribar katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi içinkısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı inci çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer yemek kaşığı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kanavcı otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı kuşkonmaz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmaz üzere birer çay fincanı içilir. Böbreklerinden yada idrar yollarından rahatsız olanların kullanmaları sakıncalıdır.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mayıs çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı andız kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı karadiken çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı inci çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saaat önce birer çay fincanı içilir.
 21. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı kınakına ve toz tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek iki çay kaşığı toz şeker ilavesiyle ikiye bölünüp günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce içilir.
 22. Bir litre suyun içine bir avuç mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 23. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.