KABIZLIK BİTKİSEL TEDAVİ

KABIZLIK BİTKİSEL TEDAVİ
Tanımı: (Koastipasyon) Seyrek dışkılama yada hiç dışkılayamama halidir.
Nedenleri: Mutlak kabızlık, bağırsak tıkanması sonucu olabilir. Diyetteki değişiklik, bağırsak enfeksiyonu ve bozuklukları, başta ishal, sonrada kabızlığa yol açabilir. Kabızlığın en sık rastlanan nedeni, zaman azlığından, yada sancıdan ötürü, dışkılamayı geciktirmektir. Ayrıca ihtiyarlıkta genel çöküntü hali de kabızlık nedenidir.
Kabızlık rektumun gerilmesi ve bunun verdiği rahatsızlık duygusu dışında, başlı başına hiçbir belirtiye yol açmaz . Tıkanma yada sancılı dışkılamadan doğan kabızlıkta tedavi nedene yönelir.
Bitkisle Tedavi Önerileri: Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı sinameki yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.

 1. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ebegümeci katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez, yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 2. Bir subardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı ebegümeci ve sarmaşık katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 3. Her gün yemek aralarında birer su bardağı kuru erik hoşafı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı lavanta çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendilten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 5. Her gün yemek aralarında birer çay fincanı domates suyu içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı dişbudak yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 7. İki avuç lahana yaprağı mikserden geçirildikten sonra sıkılarak elde edilen suyunun içine az miktarda tuz ilave edilerek içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı ayı üzümü yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı karahindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı sarısabır katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, bir çay kaşığı kuş dili ve yarım çay kaşığı terebentin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı keten tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı limon suyunun içine, bir çay kaşığı karbonat katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 14. Bir su bardağı kaynar suyun içine, birer çay kaşığı ebegümeci, havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan keten tohumu ve ince kıyılmış sinameki yeprağı katılıp yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı hardal tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 16. Bir litre suyun içine, bir avuç akdiken (dalının kabuğu) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 17. Sabahları aç karnına beş adet kuru incir ortasından ikiye kesildikten sonra zeytinyağına batırılıp yenilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış bir çay kaşığı şeftali yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 19. Sıkılmak suretiyle elde edilen yarımşar çay bardağı kereviz, domates ve havuç suyu karıştırılıp sabahları kahvaltıdan yarım saat önce içilir.
 20. Bir su bardağı turunç suyunun içine bir kahve fincanı hintyağı katılıp karıştırıldıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce içilir.
 21. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış pazı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 22. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ıspanak katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 23. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış semiz otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 24. Bir litre suyun içine iki avuç küçük parçalara ayrılmış olan balkabağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek aç karnına bir çay fincanı içilir.
 25. Bir litre suyun içine bir su bardağı rendelenmiş havuç katılıp, su buharlaşıp havuçlar lapalaşıncaya kadar kaynatıldıktan sonra üzerine yarım kahve fincanı limon suyu katılıp yemek aralarında yenir.
You can leave a response, or trackback from your own site.