KABAKULAK

KABAKULAK
TANIMI: (Epidemik parotit) Tükürük bezlerin yumurtalıktan erbezlerini ve seyrek olarak da vücudun diğer bölgelerini ilgilendiren bir virüs enfeksiyonudur.
NEDENLERİ: Enfekte eden organizma organizma doğrudan temasla bulaşıp, kuluçka devresi 2-3 haftadır. En fazla kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezi etkilenir. Daha sık olarak çocuklarda görülmektedir. İlk belirti genellikle tükürük bezinin şişmesidir. Erişkenlerde ise, şişkinlik belirmesinden birkaç gün önce, halsizlik ve yüksek ateş ortaya çıkabilir. Buluğ çağından sonra bu hastalığa yakalanmak erbezlerinde etkileyebilir. Yumurtalıklarında hastalandığı bilinmekle beraber, virüsün erkek üretim organlarını etkilemesine daha sık rastlanır. Bu durumda çok belirgin ve ağrılı erbezi şişkinliği ortaya çıkar, ateş yükselir, hastada dalgınlık hali belirebilir. Tedavi edilmemesi durumunda, delirium, şiddetli baş ağrısı ve beyin zarlarına ait diğer tahriş belirtileriyle seyreder, menenjit, iştahsızlık, kusma ve karın ağrısıyla beliren pankreas iltihabına yol açabilir. Hasta erişkinlerde karamsarlığı engellemek için bu hastalığa yakalanan erişkinlerin üçte ikisinin komplikasyonsuz iyileştiği, erbezlerinden birinde atrofi (kuruyup büzülme) görülse bile, iki erbezinin kısırlaşmasının seyrek görüldüğü, anlatılmalıdır. Ayrıca kabakulağı izleyen kısırlığın belirmesi, cinsel gücün eksilmesi demek değildir.
ÖNERİLER: Erbezlerinin aşağı sarkmasından ötürü şiş olan husyeler büyükçe bir sirkeli pamuğun içine alınıp sarkmaması için pamuğun iki ucundan bele bağlanır.

  1. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan yarım su bardağı sarı ballıbaba tohumu iki su bardağı suyun içinde su buharlaşıncaya kadar kaynatılıp lapa haline geldikten sonra bir tülbentin arasına konup şiş olan bölge sarılır.
  2. Bir tatlı kaşığı kına ile bir avuç kadar mayalı hamur iyice karıştırıldıktan sonra bir merdane yardımıyla açılıp şiş olan bölgeye sarılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.