İDRAR YOLLARI İLTİHABI

İDRAR YOLLARI İLTİHABI
TANIMI: Böbrekle idrar torbasını birleştiren kastan yapılmış tüp (üreter) ile, idrar torbasından vücut dışına açılan ve idrarın dışarı atılmasını sağlayan tüpün (üretra) enfeksiyonudur.
NEDENLERİ: En suk rastlanan nedeni belsoğukluğudur. Diğer nedenleri arasında üretradan alet sevk edilmesi yada idrar akıtmak için, burada bir süre sondanın bırakılmış olmasıdır. İltihap sonucu daralma ve idrar akımının engellemesi görülebilir. İdrar torbasının tahriş ettiğinden kesinlikle alkol içilmemelidir. İdrar sisteminin herhangi bir bölgesinin enfeksiyonu tüm sistemi etkileyeceğinden ötürü mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tutam mısır püskülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

  1. Bir litre suyun içine bir avuç karahindiba katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  2. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış köksaptan bir çorba kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  3. Bir su bardağı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı kenevir tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ikiye bölünüp yarısı sabah kahvaltısından yarım saat önce diğer yarısı ise gece yatmadan önce bir defada içilir.
  4. İki su bardağı soğuk suyun içine iki silme yemek kaşığı ayı üzümü katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çorba kaşığı içilir. Doktor kontrolünde kullanılması faydalı olur.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kırlangıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  6. Bir litre suyun içine bir avuç yonca katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kaynamış yoncanın üzerine bir çorba kaşığı kaymak ve bir adet yumurta kırılıp günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce yenir.
You can leave a response, or trackback from your own site.