İDRAR TUTAMAMAK

İDRAR TUTAMAMAK
TANIMI: Mesane dolduğu zaman uyarılan refleks nedeniyle biriken idrarın dışarı boşaltılma işleminin istem dışı bir şekilde kendiliğinden oluşmasıdır.
NEDENLERİ: Omiriliğin üst bölümünün yıkıma uğraması sonucu mesanenin istemli kontrolü kalkar ve zamanla idrar yapmak otomatik hale gelir. Mesane boynu kaslarının sinirlerinin yıkıma uğraması sonucu mesanenin çıkışının kontrolü olmayıp bu tip felç sonucu idrar böbreklerden geldikçe damla damla dışarı çıkar ve mesane devamlı boştur. Bunların dışında bölge kaslarının zayıflaması işlevlerini yeteri kadar yapamaması durumunda ise; gülme, aksırma, heyecan hallerinde görülebilir.
ÖNERİLER: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.

  1. Aynı oranda pelit, sümbül, kilermeni ve mersin ağacı tohumu havanda dövülerek ezildikten sonra günde üç öğün birer tatlı kaşığı az miktarda su ile alıınır.
  2. Havanda dövülerek ezilmiş olan bir çay kaşığı günlük bir çay kaşığı alınır.
  3. Bir litre suyun içine iki tutam kızıl ağaç kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.
  4. Her gün bir miktar çam fıstığı yenir.
  5. Aynı oranda kuzukulağı, müsrafi, günlük ve karabaş otu havanda dövülerek ezildikten sonra süzme bal ile macun yapılarak günde üç öğün birer tatlı kaşığı az miktarda su ile alınır.
  6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı havlıcan tohumu az miktarda su ile alınır.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.