HEMOFİLİ

HEMOFİLİ
TANIMI: Kan pıhtılaşma mekanızmasının bozuk olduğu bir kan hastalığıdır.Hemofili kalıtsal olup, kadınlarca taşınır, hastalık ise sadece erkeklerde belirir. geçmişte kral ailelerinde görüldüğünden ‘asil hastalık’ diyede adlandırılır.
NEDENLERİ: Plazma yapımıyla ilgili faktörlerden birinin eksik olması nedendir. Genellikle hastalık şiddetli olmayıp durum ancak diş çekilmesinde veya cerrahi bir müdahalede kanın yavaş pıhtılaştığıınınve kanamanın aşırı olduğunun görülmesiyle anlaşılır. Yaş ilerledikçe kanama azalır. Kanama ilk olarak çocuğun emeklemeye ve yürümeye başladığı zaman görülür, ve tamamen normal dönem arasında beliren krizler halindedir. Teşhis konulduğunda en uygun davranış hastanın özel hemofili araştırma ve tedavisinin yapıldığı merkezlere yollanmasıdır. Ağır bir hasta büyük bir dikkatle normale yakın bir yaşam sürebilir.
ÖNERİLER: Aynı oranda çoban çantası, çıban otu, aslanpençesi, civanperçemi ve atkuyruğu krıştırılıp harman edilir.

  1. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı bu karışımdan katılıp, demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde dört kez birer fincan içilir.
  2. Yukarıdaki karışımın 250 gram kadarı oniki saat boyunca soğuk suda bekletildikten sonra ertesinde ısıtılarak bir leğenin içinde yirmi dakika boyunca devir daim ettirilerek kullanılır. Leğende biriken su tekrar ısıtılarak iki banyo için daha kullanılabilir.
  3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.