HAZIMSIZLIK

HAZIMSIZLIK
TANIMI: (Dispepsi) sindirim olayı sırasında duyulan ve çok çeşitli nedenler ötürü oluşan bir rahatsızlıktır.
NEDENLERİ: Başka bir olayla ilgili olmaksızın sindirim güçlüğü (fonksiyonel hazımsızlık) mide yada onikiparmak bağırsağındaki organik değişiklikler (yara gibi) bağırsak hastalığı sinirsel şikayetler geçici şikayetler gibi nedenler sayılabilir. Sık sık hazımsızlık geçirenle, bir gece evvel fazla yemiş içmiş olan veya hafif bir enfeksiyonu olanları ayırt etmek önemlidir. fazla yemek içmekten ötürü olan rahatsızlıkta yalnız biraz alkali almak durumu geçiştirebilir. Bazı kişiler, çiğnesede, çiğnemesede her şeyi sindirebilir, diğerleri de ne yerlerse yesinler, hazımsızlık çekebilirler. Ancak bu rahatsızlığın sık tekrarlaması durumunda uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer su bardağı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı çıpan otu katılıp demlenmesi içinkısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beeklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 3. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 4. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökükatılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 5. bir şişe maden suyu ile bir adet limon suyu karıştırılıp öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir.
 6. bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 7. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çorba kaşığı rendelenmiş turp ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılarak yenir.
 8. Büyükçe bir havanın içinde bol miktarda kabukları soyulmuş sarımsak dövülerek ezildikten sonra bir tülbentin arasına konup suyu sıkılarakgünde üç defa 30-40 damla arası az miktarda suyun içine damlatılarak kullanılır. Bu kür daha çok sindirim sistemindeki bir iltihaplanmadan ötürü gelişen hazımsızlığa karşı antiseptik olarak kullanılır.
 9. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı havuç tohumu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer defa yenir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı dere otu katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı acı pelin katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olrak içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır. Gebe ve emzikli annelerin kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.
 12. Havanda dövülerek ezilmiş ve toz haline getirilmiş olan silme bir yemek kaşığı huş ağacı (yaprak ve tomurcukları) bir litre suyun içinde kaynatıldıktan sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kimyon katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı rezene tohumu katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kişniş tohumu katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda tohumu katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bir yıllık pelin (körpe-taze yapraklarını mikserden geçirilerek elde edilen özsuyu) katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 18. Bir litre ılık suyun içine ince kıyılmış üç adet iri soğan katılıp 7-8 saat bekletildikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 19. Büyükçe bir havanın içine birer tatlı kaşığı keraviye, karanfil, menekşe çiçeği, birer çay kaşığı andız kökü, mesteki ve tarçın katılıp iyice dövüldükten sonra bu karışımı macun haline getirecek kadar gülsuyu karıştırılıp günde üç öğün birer tatlı kaşığı yenir.
 20. Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı andız kökü ve kuru nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer su bardağı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 21. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı ada çayı, kuru nane yarım çay kaşığı biberiye katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemekelrinden yarım saat önce birer su bardağı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 22. bir miktar turunç yaprağı ince ince kıyıldıktan sonra yemek aralarında birer tatlı kaşığı yenir.
 23. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı ada çayı ve kuru papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzlerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer su bardağı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 24. Yemek aralarında bir miktar tere otu yenir.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 26. yemeklerden sonra bir tutam maydanoz yenir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 28. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı anason, kimyon, rezene ve bir tutam maydanoz katılıp kaynatılmasından sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
You can leave a response, or trackback from your own site.