HALSİZLİK

HALSİZLİK
TANIMI: Yorgunlukla karıştırmamak gerekmektedir. Bitkinlik hali olupkişi kendini hasta hisseder.
NEDENLERİ: Genellikle akut bir ateşli hastalık öncesi beliren durumdur.
ÖNERİLER: bir litre suyun içine bir avuç taze ısırgan otu katılıp kaynatılıp, süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

  1. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç ökse otu katılıp oniki saat bekletilir ve ertesinde hafifçe ısıtılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir silme yemek kaşığı turp tuhumu ve bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp sabahları kahvaltıdan yarım saat önce yenilir.
  3. Temiz bir kazanın içine beş litre su koyduktan sonra içine dört avuç papatya çiçeği katılıp kaynatılırve banyo suyuna ilave edilerek banyo yapılır.
  4. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış köknar ( körpe dal ve yaprakları) ve yarım kilogram toz şeker katılıp şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatıldıktan sonra soğutulup günde üç öğün birer çorba kaşığı kullanılır.
  5. Bir tencere suyun içine bol miktarda ilikli kemik atılarak kaynatıldıktan sonra elde edilen kemik suyunun içine bir kaseye birer tatlı kaşığı oranında süzme bal ve sirke katılıp günde üç öğün birer kase içilir.
  6. Bir litre suyun içine bir avuç pelin otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam birer çay fincanı içilir.
  7. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı zencefil ve havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere aç karnına içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.