GUATR

GUATR
TANIMI: Boyunda bulunan tiroid bezinin şişmesidir. Tiroid görülmeyecek kadar az büyüyebildiği gibi, gıırtlak ve yutağa basınç yapıp, soluk almayı ve yemek yemeyi engelleyebilecek boyutlarada varabilir.
NEDENLERİ: Guatr dört sınıfa ayrılır.
1. Basit Guatr. Tiroid bezinin aşırı veyaa normalden az çalışması, yada habislik söz konusu değildir. Besinlerdeki iyot azlığından kaynaklanır. Özellikle sulardaki iyot azlığı bulunan yörelerde sık rastlanır. İyot azlığına karşı, vücüdun gereksinimini olan tiroksin hormonunu yeterli düzeyde yapabilmek için tiroid bezi büyür.
2. Habis Guatr. ender görülmekle birlikte, genellikle basit guatırlarınçok olduğu bölgede rastlanır. değişik bir habis büyüme olmakta ve tiroidde irileşmekte olan bir nodülün varlığına rağmen, ilk belirtiler, özellikle kemik ve akciğerlerde ikincil tümölerin oluşmasıyla anlaşılamaktadır.
3. Hipotiroidizme Guatr. tiroid bezinin normalden az çalışmasıdır. İyotu az olan bölgelerde, tiroid bezinin olmaması veya görevini tama yapamaması hallerinde, tiroksin hormonu eksikliği, çocuklarda kretinizm (büyüme eksikliği ve zeka geriliği) yetişkinlerde ise miksödem ( hasta genellikle orta yaşlı olup adet kesilmesi, sağırlık, kansızlık saç dökülmesi ve birlikte gittikçe artan zeka ve hareket yavaşlığı, soğuğa dayanıksızlık belirir) denilen durumlara yol açar.
4. Hipertiiroidizme Guatr. Bezin aşırı çalışmasıdır. Guatr yumuşak olup, basip guatrdaki kadar şişkin değildir. Kişi aşırı derece sinirli, ellerde ince bir titreme hali vardır ve eller nemlidir. İştahlı olmasına rağmen kilo kaybı gözlenir. Nabız hızlı olup kişide çarpıntı olarak duyulur.
ÖNERİLER: Yemeklerde iyotlu tuz ve iyor içeren yiyecekler yenilmelidir. Balık, yumurta, pırasa, inek sütü, soğan, sarımsak, havuç veya havuç suyu içmek faydalı olacaktır.

  1. Bir tülbentin arasına havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir miktar kuru meşe dalı kabuğu ve iyotlu tuz kunup yatarken boğaza sarılır.
  2. Bir tülbentin arasına iki el arasında ovalanarak ufalanmış olan bir miktar taze sinir otu yaprağı ve iyotlu tuz konulup yatarken boğaza sarılır.
  3. Bir litre suyun içine küçük parçalara ayrılmış olan kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  4. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç kez sıcak halde gargara yapılarak kullanılır. Yutulmaması gerekmektedir.
  5. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir silme yemek kaşığı baharlı tere tohumuve bir tatlı kaşığı toz şeker karıştırılıp günde üç öğün yenir.
You can leave a response, or trackback from your own site.