GÖZ SULANMASI

GÖZ SULANMASI
TANIMI: Aşırı heyecan hallerinde, tahriş edici buhar veya yabancı cisimlerin varlığında artan sulanma gözyaşı kanallarınca boşaltılamadığından göz dışına taşan sudur.
NEDENLERİ: Göz kapaklarının iç köşelerinde bulunan ufacık deliklerden gözyaşı keselerine doğru giden ve buradan burnun alt bölümüne gönderilen gözyaşının buruna doğru giden kanallarda bir iltihaplanma durumunda bu kanallar tıkanıp gözde sulanma başlar. Göz bebeği iltihabı da gözde sulanma yapabilir.
ÖNERİLER: Küçük bir cezvenin içinde kaynatılan gülsuyunun içine bir silme tatlı kaşığı kişniş katılıp kısa bir süre beklendikten sonra içine pamuk batırılıp gözlere kompres yapılır.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı rezene katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içine pamuk batırılıp gölerin üzerine kompres yapılır.
  2. Bir adet paça kemiği kaynatılıp yağından göze damlatılır.
  3. İçi su dolu olan küçük bir cezvenin içine az miktarda ince kıyılmış çilek yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından çilek yaprakları sulu bir halde alınarak bir tülbentin birinci katının arasına koyulup gözlere bağlanır.
  4. Mümkünse emziren kadının anne sütü gözlere ikişer damla damlatılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.