GÖZ KAPAĞI İLTİHABI

GÖZ KAPAĞI İLTİHABI
TANIMI: (Blefarit)Bir çeşit göz kapağı iltihabıdır.Arpacığa benzeyip aynı özellikleri göstermesine karşın arpacık göz kapağı kenarlarındaki yağ bezi iltihabıdır.
NEDENLERİ: Çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon kapmadır. Kirpik diplerinde, özellikle çocuklarda ufak apseler oluşur. Bu apseler ağrılı olup göz kapağını şişirir.
ÖNERİLER: Apsenin ortasında bulunan kirpiğin çıkartılması ve steril bir pamukla göz kapaklarının üzerine sıcak kompres yapılması faydalı olur. Ancak enfeksiyonun yayılma tehlikesi göstermesi durumunda doktora danışmak daha faydalı olur. Kesinlikle sıkılarak patlatma denenmemelidir.

  1. Bir cezve suyun içine bir çay kaşığı rendelenerek elde edilmiş olan tatar akça ağacının dalı ve ince kıyılmış bir çay kaşığı ağacın yaprağı kaynatıldıktan sonra sıcak olarak, steril pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine kompres yapılır. ve soğudukça tekrarlanır.
  2. Bir diş sarımsağın sıkılmasıyla elde edilecek olan bir damla sarımsak suyu absenin tam ortasına damlatılır.
  3. Su dolu olan orta boy bir cezvenin içine bir çay kaşığı peygamber çiçeği ve sinirli yaprak otu yarım çay kaşığı sarı yonca katılıp kaynatıldıktan sonra kısa bir süre demlenmesi beklenip, steril pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine sıcak kompres yapılır ve soğudukça tekrarlanır.
  4. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı nişasta unu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra oluşan lapayı steril bir pamuğun üzerine koyup göz kapaklarının üzerine sıcak kompres yapılır.
  5. Su dolu olan orta boy bir cezvenin içine bir tutam kırmızı gül yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra steril bir pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine sıcak olarak kompres yapılır ve soğudukça takrarlanır.
  6. Bir fincan kaynar suyun içine papatya çiçeği konulup kısa bir süre beklendikten sonra steril bir pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine kompres yapılırve soğudukça takrarlanır.
  7. Hafif bir antiseptik olan asitborikbir fincan sıcak suya bir çay kaşığı katılıp kısa bir süre beklendikten sonra sıcak olarak göz kapaklarının üzerine kompres yapılır.
  8. Bir miktar ceviz yaprağı kaynatılıp bir müddet dinlendirilmesinin ardından tekrar ısıtılarak sıcak olarak göz kapaklarının üzerine kompres yapılır ve soğudukça tekrarlanır.
  9. Bir su bardağı suyun içine bir silme tatlı kaşığı karbonat katılıp karıştırıldıktan sonra göz kapaklarına banyo yaptırılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.