GÖZ KANLANMASI

GÖZ KANLANMASI
TANIMI: Çeşitli nedenlere bağlı olarak göz ve göz kapağı çevresinin kanlanıp kızarmasıdır.
NEDENLERİ: Çok çeşitli olup: göze yabancı bir cismin kaçması, göz içi basıncının artması, çalışma anında ışığın yanlış açıdan yansıması, göz nuru denilen ince ve dikkat isteyen işlerde çalışmak ve bunların haricinde diğer hastalıklara bağlı olarak da (sinüzit, grip, yarım baş ağrısı gibi) oluşabilir. Göz kanlanması ağrı ile baraber veya kafanın herhangi bir yerine gelen darbe sonucu oluşursa mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı göz otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içine pamuk batırılıp gözlerin üzerine kompres yapılır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı peygamber çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içine pamuk batırılıp gözlerin üzerine kompres yapılır.
 3. Bir havanın içine iki adet iri diş sarımsak ile bir tatlı kaşığı toz şeker katılıp dövülmesinin ardından göz kapaklarının üzerine sürülerek gözler dinlendirilir.
 4. İki adet ayva yaprağı iyice yıkandıktan sonra nemli halde göz kapaklarının üzerine konularak gözler dinlendirilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı hatmi çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içine pamuk batırılıp gözlerin üzerine kompres yapılır.
 6. Bir miktar lahana yaprağı mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen suyundan ikişer damla gözlerin içine damlatılır.
 7. Gözlerin içine ikişer damla limon suyu damlatılır.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı asitborik katılıp erimesi için bir süre beklendikten sonra içine pamuk batırılıp gözlerin üzerine kompres yapılır.
 9. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı üzerlik tohumu ile bir adet yumurta akı iyice karıştırıldıktan sonra lapa haline getirilip göz kapaklarının üzerine sürülür.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı hatmi çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içine pamuk batırılıp gözlerin üzerine kompres yapılır.
 11. İçi su dolu küçük bir cezvenin içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı taze gül yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra güller süzülmeden cezveden alınarak sulu halde göz kapaklarının üzerine konur.
You can leave a response, or trackback from your own site.