GÖZ HİPERTANSİYONU

GÖZ HİPERTANSİYONU
TANIMI: (Glokom)Genellikle orta yaştan sonra görülen bir göz hastalığıdır.
NEDENLERİ: Göz içi sıvısının basıncının artmasından dolayı oluşmaktadır. Akut baş ağrısı, hasta taraftaki şiddetli ağrıya bazen eşlik eden bulantı, kusma ve görmede bazı değişikliklerolarak belirir. Işıkların çevrelerinde renkli daireler belirir, görme keskinliği azalır ve görme zayıflar. Hastalık bir gözde başlayıp tedavi edilmemesi durumunda diğer gözede geçer. Hastalık başlar başlamazmutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
ÖNERİLER: Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı karabaşotu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

  1. Her iki gözede yetecek kadar bakla unu ile yeteri miktardasu karıştırılıp hamur yapıldıktan sonra her iki gözün üzerine bırakılıp bir saat süreyle gözler sıkıca bağlanır.
  2. Bir litre suyun içine taze bakla katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek soğumaya bırakılır. Bakla suyu soğuduktan sonra bu suyla alına masaj yapılır.
  3. Bir fincan kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı sarısabır katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ılık olarak içine bir pamuk batırılıp gözlere kompres yapılır.
  4. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan kuru papatya çiçeği burunun tek kanatı kapatılarak burundan içeri çekilir. Diğer burun kanalınada aynı işlem uygulanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.