GÖZ BEBEĞİ İLTİHABI

GÖZ BEBEĞİ İLTİHABI
TANIMI: Göz küresinin arka tabakasını yapan irisin iltihabıdır.
NEDENLERİ: En sık erişkenlerde görülüp ve vakaların çoğunda neden frengidir. Diğer nedenleri ise, kornea yaraları, şeker hastalığı, romatizma, diş apseleri ve burun enfeksiyonlarıdır.
Gözde yada tam üstünde, şiddetli ağrı duyulup göz çok fazla sulanıp kızarır. Parlak ışığa bakmak rahatsız edicidir, kornea bulanıklaşır göz bebeği ufak ve düzensiz olup ışığa karşı refleksleri kaybolmuştur. Tedavisi nedenin tedavisidir. İrisin rengi bozulur ve görme iyice bulanıklaşır. Böyle bir kriz birkaç hafta sürebilir.
ÖNERİLER: Koyu camlı gözlük takmak, okumamak, aşağıdaki ılık pansuman uygulamaları ağrıyı gidermek için aspirin yutmak faydalı olacaktır.

  1. Yarım litre suyun içine bir avuç akça ağaç (dal ve yaprakları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp bu suyun içine batırılılacak bir pamukla gözlere kompres yapılır.
  2. Havanda dövülerek ezilmiş olan iki çorba kaşığı fesleğen az miktarda sıcak su ile karıştırılıp lapa haline getirildikten sonra gec e uykuya yatarken iki ayrı pansuman bezinin arasına yerleştirilip gözlerin üzerine konduktan sonra bir tülbentle bağlanıp sabah çözülerek ılık suyla gözler yıkanır.
  3. Genç ve taze kırlangıç otu bitkisinin kırılmasıyla elde edilecek olan sütünden birer damla göz içine damlatılır. Doktor tavsiyesiyle kullanılmasında fayda vardır.
  4. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer tatlı kaşığı yerli çay (aromasız) ve nane katılıp demlenmesi için kısa süre beklendikten sonra süzülüp iki ayrı pansuman bezi bu suyun içine batırıldıktan sonra aralarınada kalan posa yerleştirilip gözlerin üzerine konduktan sonra bir tülbentle bağlanıp sabah çözülerek ılık suyla gözler yıkanır.
  5. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı civan perçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
  6. Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı göz otu katılıp demlenmasi için kısa bir süre beklendikten sonra bu suyun içine batırılacak olan pamuklarla gözlere kompres yapılır.
  7. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  8. Bir cezvenin içine bir su bardağı süt ve bir çorba kaşığı papatya kaynatıldıktan sonra süzülüp, papatyalar sıcak halde gözlerin üzerine konur.
  9. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı mürver çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.