GÖZ AĞRISI

GÖZ AĞRISI
TANIMI: Çeşitli nedenlere bağlı olarak göz veya göz çevresinin ağrımasıdır.
NEDENLERİ: Çok çeşitli olup;göze yabancı bir cismin kaçması, göz içi basıncının artmasıçalışma anında ışığın yanlış açıdan yansıması göz nuru denilen ince ve dikkat isteyen işlerde çalışmakve bunların haricinde diğer hastalıklara bağlı olarakda çalışmak ve bunlarınharicinde diğer hastalıklara bağlı olarak da (sinüzit, grip, yarım baş ağrısı gibi) oluşabilir.
ÖNERİLER: Kaynar su dolu bir cezvenin içine bir yumurta sarısı hafifçe bırakılıp katı hale geldikten sonra içinden alınarak gülyağı ile karıştırılıp lapa haline getirilerek gözlere sürülür.

  1. Bir fincan kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı sarısabır katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ılık olarak içine bir pamuk batırılıp gözlere kompres yapılır.
  2. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı papatya çiçeği, hatmi çiçeği, bakla unu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp içine pamuk batırılarak gözlere kompres yapılır.
  3. Bir cezvenin içine bir su bardağı süt ve bir çorba kaşığı papatya kaynatıldıktan sonra süzülüp papatyalar sıcak halde gözlerin üzerine konur.
  4. İki tatlı kaşığı kadar taze tuzsuz beyaz peynir ve bu peyniri lapa haline getirecek kadar gülsuyu ile karıştırıldıktan sonra gözlerin üzerine konur.
  5. Bir fincan kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmişolan bir silme tatlı kaşığı marul tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ılık olarak içine bir pamuk batırılarak gözlere kompres yapılır.
  6. Bir su bardağı kaynar suyun içine gözlerin üzerine gelebilecek büyüklükte ve ince kesilmiş elma katılıp ılımasından sonra suyun içinden alınarak çiğ sütün içine batırılıp gözlerin üzerine konur.
  7. Bir fincan kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı hatmi çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ılık olarak içine bir pamuk batırılıp gözlere kompres yapılır.
  8. Mümkünse emziren kadının anne sütü ikişer damla damlatılır.
  9. Bir fincan kaynar suyun içine bir silme çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesi için kıs bir süre beklendikten sonra süzülrek içilir.
  10. Bir fincan kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı rezene katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra ılık olarak içine bir pamuk batırılıp gözlere kompres yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.