FRENGİ

FRENGİ
TANIMI: Çok önemli ve bulaşıcı bir zührevi hastalıktır.
NEDENLERİ: Enfekte biriyle cinsel ilişkide bulunmak, yada fetus un enfekte anneden hastalığı kapmasıdır. Etken mikro organizma treponema pallidum olup ısı değişikliklerinde veya nemli ortamlarda hemen ölürler. Hastalığın üç evresi bulunupi birinci evre hastalığı kaptıktan 3-4 hafta sonra başlar. Hastalıklı bölgede (dış üreme organları dudaklar parmaklar) sert bir yara (şankr) ilgili bölgenin lenf bezlerinin şişmesidir. İkinci evre şankrın belirmesinden 3-4 hafta sonra başlar. Bu evrede tüm gövdede, avuçlar, tabanlar ve alında 1-2 haftada oluşan bakır rengi deri döküntüleri başlar. Ağız ve boğazda yaralar çıkmaya başlar. Üçüncü evrede hastalık artık bulaşıcı değildir. Frengi tüm vücuda dağıldığında bazı hastalıkları taklit edebilir. En etkili ilacı kas arasına zerk edilen penisilindir.
ÖNERİLER: Hasta kim olursa olsun kanında düzenli frengi testleri yaptırmalıdır. Özellikle bütün gebe kadınlarda, hamileliğin ilk aylarında bu tesler yaptırılmalıdır.

  1. Yarımşar çay kaşığı karanfil, havlıcan bir çay kaşığı mahmude otu, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir yemek kaşığı sinameki (hepsi toz halinde) ve bir çorba kaşığı süzme bal ile bir arada karıştırıldıktan sonra ikiye bölünüp sabah ve akşam yenilir. Üzerinede bir su bardağı peynir suyu içilir.
  2. Yarım litre suyun içine bir çorba kaşığı sapaba katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün aç karnına yemeklerden önce birer çorba kaşığı içilir.
  3. Bir su bardağı sütün içine yarımşar çay kaşığı kebabiye, besbase, kakao bir çorba kaşığı su teresi ve iki çay kaşığı safran katılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
  4. Havanda dövülerek ezilmiş olan bir tatlı kaşığı meşe ağacı meyvesi iki çay kaşığı günlük ve bir çorba kaşığı kuru üzüm dövülerek ezilmek suretiyle iyice macun haline getirilip sabahları aç karnına yenilir.
  5. Bir litre suyun içine bir avuç çöpçini katılıp, kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırılarak içilir.
  6. Temiz bir havanın içine aynı oranda kuru nar kabuğu ve kuru mazı atılıp iyice dövülerek toz haline getirildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
  7. Birer silme yemek kaşığı çam sakızı, toz şeker, bir çorba kaşığı un iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı hamur haline getirecek kadar sirke katılıp, ikiye bölündükten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere aç karnına yemeklerden önce kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.