FITIK

FITIK
TANIMI: Bir organın tamamının veya bir kısmının normalde içinde bulunduğu vücut bölmesinden dışarı çıkmasıdır. İnsan vücudunda, baş, göğüs ve karın gibi belirli bazı bölmeler vardır. bölmeler arası duvarlarda açıklıklar bulunup bu açıklıklar fıtık oluşumu için elverişli yerlerdir. Kasıkta şişkinlikle belirirve sancılıdır. Şişkinlik ya devamlıdır yada ıkınma,öksürme gibi hallerde ortaya çıkar. Devamlı şişkinlik, özellikle ayakta dik durulduğunda belirlidir. Fıtıklar çok çeşitli olup biz burada kasık fıtıkları için öneriler getireceğiz.
NEDENLERİ: Karın duvarında bir zayıflık olup, uzun süreli öksürük, ıkınma, ağır yük kaldırma gibi karın içi basıncını arttıran haller, yaşlılık gibi bir nedenle zayıflayan karın duvarı, fıtık oluşumunun nedenleri arasındadır. Fıtığın yerine yerleştirilmesi ve onarımı için en iyi tedavi ameliyattır. Ancak acil olmayan durumlarda fıtık bağı (kasık bağı) kullanılabilir.

  1. ÖNERİLER: Bir litre suyun içine üç adet çam kozalağı atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir. Yarım litre süzme bal, yarım su bardağı papatya çiçeği, yarım kahfe fincanı toz kimyon bir su bardağı bakla unu ve yarım su bardağı defne yağı bir araya getirildikten sonra lapa haline gelene kadar kısık ateşte karıştırılır. Söz konusu karışım fıtığın üzerine sürülerek, uzunca bir bezle sıkıca bağlanır.
  2. Bir silme yemek kaşığı müsrafi ve bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp akşamları uyumadan evvel yenilir.
  3. Havande dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı peygamber çiçeği kökü bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp sabahları kahvaltıdan yarım saat evvel yenir.
  4. Bebekler için; bir litre sütün içine üç çorba kaşığı yulaf unu katılıp kaynatılmasının ardından bebeklere mama olarak verilir.
  5. Günde üç öğün az miktarda keçi boynuzu yenir.
  6. Sıkılarak elde edilmiş olan bir litre turunç suyunun içine birer kahfe fincanı mazı ve kuru nar kabuğu, bir adet selvi kozalağı katılıp lapa haline gelene kadar kısık ateşte karıştırılır. Söz konusu karışım fıtığın üzerine sürülerek uzunca bir bezle sıkıca bağlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.