FİSTÜL

FİSTÜL
TANIMI: Doğal bir boşlukla, vücut yüzeyi veya iki doğal boşluk arasındaki anormal geçittir.
NEDENLERİ: Çok çeşitli nedenlerle, çeşitli yerlerde oluşabilmektedir. Biz burada en sık rastlanan, fistül rektum un alt bölümü ile anüs ü çevreleyen deri arası olanına öneriler getireceğiz. Genellikle bu bölgede bulunan bir abseden (tüberküloz veya adi abse) ötürü oluşur. Vakaların çoğunda normal yolların devamlılığının yeniden sağlanmasıyla fistül iyileşir, ancak, anüs çevresinde bulunanların, dışkıyla devamlı enfekte olmalarından dolayı iyileşmesi daha zordur. Bu durumda ufak bir ameliyat gerekli olabilir.
ÖNERİLER: İki litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu atılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

  1. Bir tencerenin içine su doldurulup kaynamaya bırakılır. Üzerine tencerenin kenarlarını kapatacak şekilde süzgeç konulup süzgecin içine; iki avuç atkuyruğu atılıp çıkan buhara hastalıklı bölge geceleri yatmadan önce on dakika boyunca tutulur. Verdiğimiz karışımı 4-5 gün boyunca kullanabilirsiniz. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
  2. Bir çay fincanı suyun kaynar içine bir tatlı kaşığı adaçayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere suya batırılan pamukla sıcak kompres yapılır.
  3. İki avuç dolusu aynısefa (çiçek sap ve yaprakları) ince ince kıyılarak 500 gram içyağı veya margarin ile kızdırılmış tavanın içine atılıp, çıtırdıyana kadar karıştırdıktan sonra ateşten alınır ve soğuk bir yerde bekletilir. Aradan oniki saat geçtikten sonra, tava tekrar kısık ateşte ısıtılıp, temiz bir kavonozun içine bir tülbentten geçirilerek süzülüp, tülbentin içinde kalan posada iyice sıkıldıktan sonra söz konusu hastalıklı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
  4. Bir çay fincanı cevizyağı ve bir tatlı kaşığı toz kükürt karıştırılıp kısık ateşte ısıtıldıktan sonra temiz ve steril bir bezin üzerine dökülerek akşam yatarken söz konusu hastalıklı bölgeye bağlayıp sabahleyin çözülür.
  5. İki litre soğuk suyun içine 100 gram ısırgan otu atılıp oniki saat bekledikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir.
  8. Bir litre suyun içine birer kahfe fincanı yer sarmaşığı, atkuyruğu ve aslanağzı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
  9. Küçük bir cezvenin içine baldıran otu konulup üzerine su ilave edildikten sonra lapa olana kadar kaynatılıp söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  10. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir yemek kaşığı keten tohumu ile bu tozu macun haline getirecek kadar koruk suyu karıştırılıp söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.