FİL HASTALIĞI

FİL HASTALIĞI
TANIMI: (Elefantiyazis) Bacakların veya üreme organlarının çok fazla şişmesidir.
NEDENLERİ: Bu durumun nedeni, lenf yollarının çok ince ve ufak Wuchereria banrofti ve Brugia malayi adındaki filarya solucanlarıyla tıkanmasıdır.Enfekte bir kişiyi sokan bir böcek, ki bu genellikle sivrisinektir, bu filaryaları taşıyıp sağlıklı bir kişiyi sokması halinde bu hastalığı aşılamış olur.
ÖNERİLER: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek hergün bir bardak içilir.

  1. Bir şişenin boğazına kadar sarı ballıbaba doldurulup şişenin ağzına kadar da zeytinyağı ilave edilip şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Şişenin içinde yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra bir tülbentle posasıyla birlikte sıkılarak süzülüp hastalıklı bölgeye sürülür.
  2. Bir hafta boyunca hergün birer su bardağı peynir suyu içilip, bir hafta ara verildikten sonra tekrar başlanır. Bu kür birer hafta arayla devam edilir.
  3. 150 gram kadar keçi pisliği kurutulduktan sonra köz içinde yakılarak ufalanıp üzerine yarımşar su bardağı sirke ve koruk suyu ilave edilerek lapa haline getirildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  4. Bir litre suyun içine iki avuç dolusu ince kıyılmış sinirli yaprak otu katılıp bu karışım lapa haline gelene kadar kaynatılır ve ardından söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  5. Birer su bardağı katran ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan üzerlik tohumu iyice katıştırılıp söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  6. İki litre suyun içine, birer avuç ince kıyılmış lahana yaprağı ve ve marul yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su başka bir kaba alınır. Bu suyun içine birer kahfe fincanı biberiye, papatya çiçeği, kepek, iki çorba kaşığı çemen, bir tatlı kaşığı katran ve bir adet selvi kozalağı katılıp bu karışım lapa haline gelene kadar kaynatılır ve ardından söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.