ERGENLİK SİVİLCELERİ

ERGENLİK SİVİLCELERİ
TANIMI: Ergenlik ikincil cinsel özelliklerin belirmeye başlamasıyla, kişinin tam olgunlaşması arasındaki dönemdir. Bu dönem içerisinde cinsel bezler, hormonlar çalışmaya başlar. Buna paralel olarak da her iki cinsin ortak sorunları olan sivilceler derideki yağ bezlerinin aşırı çalışmasından dolayı oluşur.
NEDENLERİ: Salgılanan yağların, bez kanalını tıkayıp kara noktalar haline dönüştükten sonra yağ birikimi şişip sivilceleri oluştururlar. Daha sonra genellikle iltihaplanan bu sivilceler, akne denilen ve ergenliğe ulaşmış kişilerin yarısından fazlasını psikolojik yönden etkileyen önemli bir sorun haline gelir. Ergenlik sivilceleri genellikle bir, iki sene içerisinde kendiliğinden iyileşir.
ÖNERİLER: Sivilcelerle kesinlikle oynamamak gerekir. Hele bunlar iltihaplı ve başları yoksa, sıkmak durumu ancak kötüleştirecektir. Perhiz şimdi eskisi kadar önemsenmemektedir, ama yinede çok yağlı, ekşili ve acılı yiyecekler yenmemesi faydalı olur.

 1. Bir miktar iyice yıkanarak temizlenmiş marul yaprağı mikserde sıkılarak özsuyu ile birlikte günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 2. Bir miktar tıbbi ayı sarımsağı yaprağı veya soğanları iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak  günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 3. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı huş ağacı katranı iyice karıştırıldıktan sonra  günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 4. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış taze ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek  günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 5. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç ince kıyılmış taze hindiba kökü katılır, oniki saat bekletilip kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 6. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış taze hindiba kökü katılır, oniki saat bekletilip kaynatılmasının ardından süzülerek yarısı kahvaltıdan yarım saat önce, diğer yarısı ise kahvaltıdan yarım saat sonra içilir.   Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 7. bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asidborik iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez  sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 8. Bir su bardağı kaynar suyum içine iki çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Bu çay günde dört kez tekrarlanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 9. Boş bir şişenin boğazına gelecek kadar iyice yıkanmış turp kabuklarıyla birlikte rendelenip şişenin içine koyduktan sonra üzerine şişenin ağzına kadar üzüm sirkesi katılıp on gün boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde iki kez sabah veakşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülüp on dakika beklendikten sonra yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 10. Bir miktar köpek dili mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu sivilceli bölgeye sürülür.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış taze kestane çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah veakşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 12. Bir litre suyun içine bir miktar şalgam atılıp kaynatıldıktan sonra suyun içinden alınarak ezilmek suretiyle lapası yapılıp sivilceli bölgeye sürülür.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 13. Bir litre suyun içine dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı andız otu kökü ve yine bir çorba kaşığı ince kıyılmış andız otu yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 14. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı ardıç katranı iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 15. Bir cezvenin içine yarım su bardağı sirke, bir çay kaşığı ince kıyılmış nar kabuğu, yine bir çay kaşığı şap ve bir çay bardağı su katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış taze şahtere otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün tekrarlanarak içilir. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 17. Yarım su bardağı domates, iki çorba kaşığı saf ispirto ve iki çay kaşığı gliserin hepsi bir arada iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 18. Bir tencerenin içine su doldurulup kaynamaya bırakılır. Üzerine tencerenin kenarlarını kapatacak şekilde süzgeç konulup süzgecin içine; birer avuç biberiye, çoban çantası, katırtırnağı ve ısırgan otu atılıp çıkan buhara sivilceli bölge günde üç kez tekrarlamak suretiyle on dakika boyunca tutulur. Verdiğimiz karışımı 4-5 gün boyunca kullanabilirsiniz.   Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.