EL VE AYAK TERLEMESİ

EL VE AYAK TERLEMESİ
TANIMI: Vücut yüzeyine dağılmış olan ufacık ter bezlerinin bu uzuvlarda aşırı şekilde çalışmasıdır.
NEDENLERİ: Ellerin terlemesi genellikle bir sıkıntıdan kaynaklanabilir. Ayakların terlemesi ise hava alamayan ayakkabılar giymek, neme karşı duyarlılık nedenler arasındadır. Çok sık çorap değiştirmek elleri ve ayakları sürekli yıkamak faydalı olacaktır.
ÖNERİLER: İki litre suyun içine bir su bardağı sirke ve bir kahvefincanı kına katılıp iyice karıştırıldıktan ve gerekli temizlik yapıldıktan sonra eller ve ayaklar bu su ile yıkanır. Yıkama suyu yeniden iki defa kullanılabilir.

  1. Bir miktar kına pudra gibi kullanılır.
  2. Bir miktar çitlenbik yaprağı ile eller ve ayaklar ovalanır.
  3. Bol miktarda sıkılan limon suyu ile eller ve ayaklar yıkanır.
  4. İki litre suyun içine bir su bardağı temizlenip rendelenmiş eğrelti otu kökü katılıp kaynatılmasından sonra eller ve ayaklar bu su ile yıkanır. Yıkama suyu yeniden ısıtılarak iki defa  daha kullanılabilir.
  5. İki litre suyun içine bir su bardağı adaçayı katılıp kaynatılmasından sonra eller ve ayaklar bu su ile yıkanır. Yıkama suyu yeniden ısıtılarak iki defa  daha kullanılabilir.
  6. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı adaçayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir.
  7. Yarım litre saf alkol ile bir ufak şişe tentürdiyot karıştırılıp eller ve ayaklar bu karışım ile yıkanır.
  8. İki litre suyun içine bir avuç dolusu sarısumak yaprağı katılıp kaynatılmasının ve gerekli temizliğin yapılmasının ardından eller ve ayaklar bu su ile yıkanır. yıkama suyu yeniden ısıtılarak iki kere daha kullanılabilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.