EL VE AYAK AĞRILARI

EL VE AYAK AĞRILARI
TANIMI: Eller ve ayaklar yapıları itibarıyla birbirlerine oldukça çok benzerler. Bazı hastalıklar; nasır, mayasıl, gut, dolama gibi rahatsızlıklar hernikisinde de oluşabilmektedir.
NEDENLERİ: Biz burada organik nedenlere bağlı olmaya, tamamen dış etkenlerle ilgili olan ağrılara öneriler getireceğiz. Bunlar; yorgunluk, yanlış sportifhareketlerin neden oldukları ağrılardır.
ÖNERİLER: Ağrılı bölgelerin ki bu tüm öneriler için geçerlidir, mutlaka sıcak tutulması gerekmektedir.

 1. Aktardan alınacak olan papatya yağı söz konusu ağrılı bölgeye sürülmesi faydalı olacaktır.
 2. Kurutulmuş papatya ağrılı bölgeye sıcak bir bezin içinde konulması faydalı olur.
 3. Papatyanın kaynatılmasıyla elde edilen sıcak suyuna yünlü bir kumaş parçası batırılıp ağrılı bölgeye konulursa faydalı olur.
 4. Acı kavun un suyu ezilmek suretiyle çıkarıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür ve sıcak tutulur.
 5. Biradet ladin kozalağı’nın tohumu ve papatya çiçeği bir arada iyice ezilerek bulamaç haline geldikten sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 6. İri bir lahananın geniş yaprakları kaynatılıp ağrılı bölgeye sıcak bir halde konulur ve soğumasına yakın sıcak olan yenisi ile değiştirilir. Ayrıca lahana kaynatıldıktan sonra kıyılarak lapa haline getirilip sıcak bir bezin içinde ağrılı bölgeye sarılır.
 7. Bir adet sulu limon sıkılıp aynı oranda gliserin ve saf alkol ile karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 8. Tuz, sirke ve saf alkolkarıştırılıp söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapmak suretiyle sürülür.
 9. Saf ispirto ve un birlikte karıştırılarak biraz sulu bir hamur yapıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürmek suretiyle tatbik edilir.
 10. Bir litre suyun içine bir adet iri siyah turp kabuklarıyla birlikte rendelendikten sonra su buharlaşıncaya kadar ateşte kaynatılıp lapa halini aldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürmek suretiyle tatbik edilir.
 11. Cam bir su şişesinin içine ve yarısına kadar saf zeytinyağı konulup ardından küçük parçalara ayrılmış portakal kabuklarıeklendikten sonra 2 hafta süresince güneş alabilecek bir yere bırakılıp gerektiğinde kullanılır.
 12. Bir litre suyun içine yeteri miktarda (su üste çıkmayacak şekilde)mısır püskülü katılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen mayi masaj yapmak suretiyle kullanılır.
 13. Bir litre suyun içine yarım su bardağı taze söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp, söğüt yaprakları söz konusu ağrılı bölgeye konulup bağlanır.
 14. 200 gram kadar kuş üzümü ve bir çorba kaşığı sedef otu bir litre su ile birlikte kaynatılır, elde edilen mayinin içine temiz bir bezi batırıp çıkarttıktan sonra sıkılmadan ağrılı bölgeye sarılır.
 15. Semiz otu kaynatılıp sıcak suyuna bir havlu batırılıp söz konusu ağrılı bölgeye kompres yapılır. Soğudukça sıcak olan yeni bir havluyla değiştirilir.
 16. İçinde hiçbir şey olmayan bir tas ateşte kızdırılıp, içine iki avuç kaynana dili atılıp havan tokmağıyla ezildikten sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine bırakılıp bir tülbentle bağlanır.
 17. Genişçe bir havanın içine 10 çift ceviz içi, birer çay kaşığı karabiber ve kafuru birlikte pomat haline gelene kadar iyice dövüldükten sonra kaynar suyun vermiş olduğu buharla iyice sıcak ve nemli bir ortamın oluşacağı banyoda, söz konusu ağrılı bölgeyi sabunlu ve sıcak sulu masajla yumuşattıktan sonra elde edilen pomat sürülerek kişi sıcak ve kuru bir odaya alınır.
 18. İyice kıyılmış bir çorba kaşığı yaban yasemini üç çorba kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumuve bu karışımı lapa haline getirecek kadar eritilmiş kuyruk yağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra elde edilen lapamsı merhem söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 19. Bir litre süt’ün içine ince kıyılmış mine çiçeğinin kurutulmuş dallarından, bir yemek kaşığı kadarı birlikte bir taşım kaynatılarak, bir tatlı kaşığı havanda dövülerek toz haline geirilmiş keten tohumu eklendikten sonra iyice karıştırılıp meydana gelen mayi bir beze sürülerek söz konusu ağrılı bölgeye bağlanır.
 20. Bir litre suyun içine yarım yemek kaşığı rezene konulup kaynatılarak elde edilen mayi ile söz konusu ağrılı bölge masaj yapılarak ovulur.
 21. Bir çorba kaşığı havacivayı lapa haline getirecek kadar kuyruk yağı eklenip ısıtıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 22. Bir yemek kaşığı hardal tohumu havanda dövülüp toz haline getirildikten sonra ince kıyılmış kuru incir ile birlikte karıştırılıp söz konusu ağrılı bölgeye sürülerek üzeri sıcak bir bezle sarılır.
 23. Aktardan veya eczaneden alınacak olan karanfil ruhu söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür ve sıcak bir bezle sarılır.
 24. Karanfil, zencefil, kimyon ve çadır çiçeğininiçine yeteri miktarda (macun kıvamına gelecek kadar) süzme bal katılarak iyice karıştırldıktan sonra sabah akşam birer tatlı kaşığı yutulursa faydalı olur.
 25. Sürekli çilek yemek el ve ayak ağrılarına oldukça faydalı olur.
 26. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı peygamber çiçeği katılıp bir taşım kaynatıldıktan sonra süzülüp aç karnına üç öğün içilirse faydalı olur.
 27. Bir litre suyun içine yarım su bardağı ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek, söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.