EKLEM AĞRILARI

EKLEM AĞRILARI
TANIMI: Eklemlerin oynar yerlerinde, özellikle, en fazla hastalanabilen diz, kalça, ayak  bileği ve dirsek eklemleridir.
NEDENLERİ: Çeşitli nedenleri olmakla birlikte biz burada üşütmeden, cereyanda kalmadan dolayı oluşan ağrılara öneriler getireceğiz.
ÖNERİLER: Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi içinkısa bir süre beklendikten sonra sabahları kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilmelidir.
Bir adet geniş bir lahana yaprağı az miktarda su ile kaynatılıp bu suyun içinebatırılan tülbentle ağrılı eklem sarılır.
Bir litre suyun içine dövülerek ezilmiş olan bir kahve fincanı andız otu kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan suyuylaağrılı eklem ovulur.

 1. Bir miktar tıbbi karakafes kökü iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak ağrılı eklem ovulur.
 2. Bir miktar taze tavşancıl otu yıkanıp temizlenip mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla serilerek ağrılı ekleme bağlanır.
 3. Bir miktar eğrelti otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir  şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar üzüm şırası eklenerekağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak ağrılı eklem ovulur.
 4. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabahları kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilmelidir.
 5. Bir miktar acı hıyar mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla serilerek ağrılı ekleme bağlanır.
 6. Bir litre suyun içine bir adet iri doğranmış patlıcan katılıp kaynatılmasının ve süzülmesinin ardından kalan patlıcanlar ezilerek lapa haline getirilip ağrılı ekleme bağlanır. Bir müddet sonra kalan suyu tekrar ısıtılıp ağrılı eklem ovulur.
 7. bir cezvenin içinde bir miktar sirke ısıtılıp batırılacak bir tülbentle ağrılı eklem sarılır.
 8. Bir miktar turunç mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla birlikte serilerek ağrılı ekleme bağlanır.
 9. Bir cezvenin içinde bir çorba kaşığı kekik iyice kaynatılıp suyunun buharlaşıp lapa haline getirildikten sonra bir çorba kaşığı süzme bal karıştırılıp bir tülbentle serilip ağrılı eklem sarılır.
 10. Bir miktar turp mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla birlikte serilerek ağrılı ekleme bağlanır.
 11. Bir cezvenin içinde bir çorba kaşığı ince kıyılmış mahmude otu iyice kaynatılıp suyunun buharlaşıp lapa haline getirildikten sonra birer çorba kaşığı susam yağı ve sirke karıştırılıp bir tülbentle ağrılı ekleme sarılır.
 12. Bir adet turunç enlemesine yuvarlak olarak kesildikten sonra kaynatılıp ağrılı eklemin üzerine konur.
 13. Yarım litre suyun içine bir çay fincanı zeytinyağı ince kıyılmış bir çay fincanı dere otu katılıp su buharlaşana kadar kaynatıldıktan sonra ağrılı eklemin üzerine sürülerek sarılır.
 14. Su dolu bir cezvenin içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve fincanı ardıç tohumu katılıp su buharlaşana kadar kaynatıldıktan sonra ağrılı eklemin üzerine sürülerek sarılır.
 15. Bir çay fincanı zeytinyağının içine bir tatlı kaşığı tuz katılıp karıştırıldıktan sonra ağrılı ekleme masaj yapılarak sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.