EGZAMA

EGZAMA
TANIMI:Bir deri hastalığı olup;deri yüzeyinde belirli bir alanın kızarması ve kaşınması ile belirginleşir.Mayasılla karıştırmamak gerekir. Deride  sonraları patlayan sivilceler belirir. Bunların patlamasıyla kuruyan ve çatlayan kırmızı çıplak bir yüzey ortaya çıkar.Kaşıntı ve derinin ıslak olduğu dönemlerde, bakteri enfeksiyonuna uygun bir ortam oluşur.
NEDENLERİ: Deriye dokunan maddelerin tahrişi, kişinin önceleri de allerjik olduğu maddelere karşı allerjik bir reaksiyonu bu maddeleri soluması, soğuk,sıcak, ışık gibi fiziksel etkenler kalıtım, beslenme, bazende urhsal sıkıntılardır. Aşağıdaki öneriler kısmındaki reçeteleri dahili ve harici kullanılması bir arada yapılırsa daha iyi netice alınacaktır.
ÖNERİLER: Tahriş eden nedenin bulunup uaklaştırılması, kesinlikle kaşınılmaması gerekmektedir.
Bir litre suyun içine birer kahve fincanı papatya çiçeği ve hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyilşinceye kadar devam ettirilir.

 1. Küçük bir cezvenin içine bir bardak su ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir  tatlı kaşığı ayva tohumukatılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 2. Bir litre suyun içine yarm kahve fincanı mersin ağacı filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 3. İki litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu atılıp oniki bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devem ettirilir.
 4. Bir çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine bir tatlı kaşığı sinamaki katılıp kısa bir süre bekledikten sonra söz konusu egzamalı bölgeye günde  iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 5. Bir litre suun içine ince kıyılmış üçer çorba kaşığı kuru üzüm  papatya çiçeği, hünnap ve ravend katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere iki çay bardağı içilir.Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 6. Bir miktar taze havuç yaprağı yıkanıp temizlenerek mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 7. İki litre soğuk suyun içine 100 gram ebegümeci atılıp oniki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem atkuyruğu yıkamasıyla değişimli olarak iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 8. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı huş ağacı katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 9. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ıtırçiçeği merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 10. Ortasından ikiye bölünen birkaç tane kuru erik sirkenin içine batırılarak söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu durum iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalıbölge günde iki kez  sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 12. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar çam yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 13. Bir litre suyun içine bir adet iri doğranmış patlıcan katılıp kaynatılmasının ardından kalan patlıcanlar ezilerek lapa haline getirilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere söz konusu egzamalı bölgenin üzerine sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 14. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devem ettirilir.
 15. İki su bardağı dolusu çıban otu (çiçek salkımlarının sapları) mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devem ettirilir.
 16. İki su bardağı saf ispirtonun içine bir demet ince kıyılmış maydanoz katılıp bir hafta süreyle güneş görebilecek bir yerde bekletilir. Ardından bir su bardağı dolusu bu karışım bir bardak suyla karıştırılıp söz konusu egzamalı gölge günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yirmi dakika boyunca yıkanır. bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 17. Bir litre suyun içine birkaç adet söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından yapraklar alınarak söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere konulur. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 18. Islatılarak kabukları soyulmuş bir çay bardağı badem ve bir kahve fincanı süzme bal bir litre suyun içine katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 19. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir kahve fincanı ballıbaba tohumu ile bir çorba kaşığı arpa unu karıştırıldıktan sonra bu karışımı hamur haline getirecek kadar su yavaş yavaş katılıp iyice yoğrulur. Sonra bu hamur birer misket büyüklüğünde bölünüp günde üç öğün birer tane yutulur. Bu işlem iyileşinceye kadar devam etirilir.
 20. Bir su bardağı kaynar suyun içine  bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ekşi yonca katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çaybardağı içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 21. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 22. Günde 5-10 adet taze kara hindibaçiçek saplarından yenir.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 23. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonrasüzülerek günde iki kez sabah ve  akşam olmak üzere içilir.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 24. Bir litre suyun içine bir kahve fincanı arpa katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kezsabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 25. Birer çorba kaşığı nöbet şekeri ile karanfil havanda dövülerekezildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 26. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış sinir otu yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 27. Bir miktar taze sinir otu yaprağı mikserleezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 28. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar öküz gözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 29. Bir miktar taze kırlangıç otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez  sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 30. Bir miktar taze yoğurt otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su  söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez  sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 31. Bir miktar taze menekşe mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su  söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez  sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 32. Bir miktar taze lavanta çiçeği mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su  söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez  sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 33. Bir su bardağı zeytinyağı ile bir kahve fincanı funda karıştırılıp, güneş görebileceği bir yerde bir hafta bekletildikten sonra  söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez  sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 34. Bir su bardağı kaynar suyun içinebir çay kaşığı ince kıyılmış taze ısırgan yaprağı ve çıban otu (çiçek salkımlarının sapları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah e akşam olmak üzere içilir. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 35. Bir kahve fincanı vazelinile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 36. Birer su bardağı zeytinyağı ile çiğ süt iyice karıştırıldıktan sonrasöz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 37. Yarım kahve fincanı yumuşatılmış tuzsuz tereyağıile bir tatlı kaşığı kına iyice karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 38. Bir adet soyulmuş muz ezildikten sonraüzerine bir su bardağı limon suyu ilave edilerek iyice karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 39. Bir litre suyun içinde bir miktar lahana yaprağı kaynatılıp söz konusu egzamalı bölgenin üzerine konulupyarım saat içinde üç kez değiştirilir. Günde iki kez sabah ve akşam tekrarlanır. .Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 40. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer yemek kaşığı karabaş otu ve şahtere katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek üzerine bir su bardağı pekmez ilave edildikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki çay bardağı içilir. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 41. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar meşe kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 42. Birkahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ardıç katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem  iyileşinceye kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.